آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

یکی از بزرگترین دلایلی که مردم معتقدند جراحی ایمپلنت دندان دردناک است، آن چیزی است که در اینترنت می بینند. یک جستجوی سریع برای جراحی ایمپلنت دندان، تصاویر یا افراد زیادی را نشان می دهد که لثه هایشان برای قرار دادن ایمپلنت سوراخ شده است که اگر ندانید چه اتفاقی می‌افتد، بسیار ترسناک به نظر می رسد.

ما می خواهیم به شما بگوییم که دلیلی برای نگرانی وجود ندارد زیرا این روش به خودی خود آنقدر ها هم که به نظر می رسد دردناک نیست. همچنین ایمپلنت با بی حسی موضعی، آرامبخشی یا در برخی موارد با بیهوشی عمومی انجام می شود و بیمار در حین جراحی درد و ناراحتی آنچنانی را حس نمی کند.

البته ممکن است بعد از کاشت مقداری درد احساس شود و یا در شرایطی خاص درد شدید شود. ما در این مقاله قرار است در مورد درد حین کاشت و بعد از ایمپلنت و علت های آن و همچنین راه های کاهش این درد صحبت کنیم.

آیا در طی کاشت ایمپلنت بیمار دردی احساس می کند؟

ایمپلنت دندان با بی حس کننده موضعی بدون درد انجام می شود. به طور معمول، زمانی که دندانپزشکان یک یا چند ایمپلنت دندان قرار می دهند، از یک بی حس کننده موضعی استفاده می کنند تا بیمار بتواند بیدار و آگاه باشد، اما در حین جراحی دردی احساس نمی کند.

اگر بیمار ترجیح می دهد که در طول درمان ایمپلنت خود بخوابد می توان از آرام بخشی یا بیهوشی عمومی استفاده کرد. در هر صورت، بی حس کننده موضعی ناحیه خاصی از دهان را بی‌حس می‌کند تا در طول عمل احساس درد نکنید.

عوامل تعیین کننده شدت درد در روزهای بعد از انجام ایمپلنت دندان

اجازه دهید قبل از صحبت در مورد عوامل تعیین کننده درد از مقیاس 1 تا 10 برای درجه بندی شدت درد استفاده کنیم. در این مقیاس یک نشان دهنده حداقل درد و ناراحتی و 10 نشان دهنده درد طاقت فرسا است.

یک ایمپلنت دندانی ساده، برای بیمارانی که استخوان های خوبی دارند و به جراحی بافت نرم زیادی نیاز ندارند، در 24 تا 48 ساعت اول بین دو تا سه درجه درد دارد، که به این معنا است که فرد با مصرف مسکن های بدون نسخه هیچگونه ناراحتی و دردی را احساس نخواهد کرد.

دردی که بیماران هنگام انجام جراحی ایمپلنت دندان احساس می‌کنند و البته با مسکن تسکین می یابد در واقع از سوراخ ایجاد شده در استخوان یا محل قرار دادن ایمپلنت نیست. این درد معمولاً از دستکاری بافت نرمی که در طول فرآیند رخ می‌دهد ناشی می‌شود.

با در نظر گرفتن این موضوع، ایمپلنت های دندانی که نیازی به بلند کردن بافت لثه ندارند، در واقع بدون درد هستند و بیماران بعد از جراحی، سطح درد را بین یک تا دو گزارش می‌دهند. اگر فلپ کوچکی از بافت لثه برداشته شود، میزان درد در شب اول سه یا چهار است و پس از آن کاهش می یابد.

در صورت احتیاج به پیوند استخوان سطح درد بالاتر است و بیماران در سه روز اول بعد از جراحی درد 5 یا 6 درجه ای را تجربه می‌کنند که نیاز به دادن مسکن قوی به آن ها است.

عامل دیگر در میزان درد تجربه شده، آستانه درد فردی بیمار است. برخی از افراد می توانند درد بیشتری را نسبت به دیگران تحمل کنند، به این معنی که حتی اگر بر روی دو فرد مختلف یک روش انجام شود. سطح درد آن ها متفاوت خواهد بود.

نمونه درمانهای دکتر عزیز گشاده رو

photo 2024 01 14 11 53 01 1

 

بازسازی کل دندانهای فک بالا و پایین با ایمپلنت و روکش های تمام سرامیکی دکتر عزیز گشاده رو معجزه ایمپلنت 3

 

kasht dandane tabiei

درد بعد ایمپلنت دندان چند روز طول می کشد؟

صرف نظر از مقدار بافت لثه برداشته شده یا نیاز فرد به پیوند استخوان درد از یک تا سه روز طول می کشد و پس از آن فروکش می کند.

روش های خانگی کم کننده به کاهش درد ایمپلنت

برای کمک به کاهش درد ایمپلنت فرد باید نکاتی را رعایت کند که شامل موارد زیر است:

 • رعایت بهداشت دهان و دندان و دستورالعمل های مراقبتی بعد از ایمپلنت
 • نکشیدن سیگار
 • مصرف به موقع دارو های مسکن و آنتی بیوتیک ها
 • مصرف غذا های نرم
 • استفاده از کمپرس سرد
 • قرقره کردن آب نمک
 • استراحت و خودداری از فعالیت های سنگین

دلیل افزایش درد پس از چند روز از انجام ایمپلنت

بعد از جراحی ایمپلنت و کم شدن درد ممکن است بازگشت دردی وجود داشته باشد که دلایل مختلفی دارد که باید در این شرایط حتماً به دندانپزشکی مراجعه شود. این دلایل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عفونت که ممکن است در هر جراحی وجود داشته باشد و می تواند به دلایل استریل نبودن ابزار دندانپزشکی و یا رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان توسط فرد اتفاق بیافتد.
 • پس زدن ایمپلنت که در موارد نادری اتفاق می افتد.
 • گاهی ممکن است به دلیل آسیب، تراکم کم استخوان یا وارد کردن فشار زیاد ناشی از گاز گرفتن شدید پایه ایمپلنت شل شود.
 • آسیب دیدن رگ ها و اعصاب اطراف ایمپلنت دندان در نتیجه سوراخ کردن فک برای کاشت ایمپلنت.
 • شل شدن هیلینگ کپ که در طی روند بهبودی ممکن است اتفاق بیافتد.

photo 2023 07 22 16 19 11

مرکز تخصصی ایمپلنت دکتر عزیز گشاده رو:

در مرکز ما درمانهای فوق تخصصی ایمپلنت دندان مثل ایمپلنت فوری ، بازسازی های سه بعدی استخوان فک ، ایمپلنت دیجیتالی، ایمپلنت فوری یکروزه ، سینوس لیفت با استفاده از بهترین برندهای ایمپلنت دنیا ، و مواد درجه یک پودر استخوان انجام میشود.

دکتر عزیز گشاده رو ، متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی هستند و استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران( بهترین دانشکده دندانپزشکی ایران) میباشد.دکتر عزیز گشاده رو رتبه اول بورد تخصصی کشور هم در بخش عملی و هم بخش کتبی میباشد.

در مرکز تخصصی ایمپلنت دکتر عزیز گشاده رو بهترین برندهای ایمپلنت دنیا در سریعترین زمان ، بدون درد و بدون خونریزی انجام میشود.

‏با توجه به رزومه و سابقه کاری و علمی دکتر عزیز گشاده رو که سابقه بیش از ۲۰۰۰۰ درمان موفق ایمپلنت را دارند، به جرات میتوان ایشان را بهترین متخصص ایمپلنت تهران نامید.

 

مقالات و دانستنیها

تماس با شما – مشاوره رایگان

تیم تخصصی دکتر گشاده رو با شما تماس خواهد گرفت.

نمونه کارها