جراحی ایمپلنت دندان و مراقبت های پس از آن

جراحی ایمپلنت دندان و مراقبت های پس از آن

جراحی ایمپلنت و مراقبت های پس از آن

از دست دادن دندان موجب بسیاری از مشکلات در ارتباط با سلامتی عمومی دهان می شود و علاوه بر آن لبخند زیبا و ظاهر جذاب یک فرد را نابود می سازد. از این رو جایگزین کردن دندان های از دست رفته امری مهم و ضروری تلقی می شود.

 در گذشته تنها راه چاره برای این مشکل استفاده از دندان های مصنوعی بود اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، بکار گیری دندان مصنوعی جای خود را به شیوه های مدرن تری داده است که مهمترین آنها درمان ایمپلنت دندان است.

ایمپلنت، پیچی از جنس تیتانیوم با کیفیتی عالی است که با بیولوژیک بدن کاملا سازگار بوده و استفاده از آن باعث هیچ گونه آلرژی و مشکلی در دهان نمی شود.

ایمپلنت دندان

این پیچ ها به وسیله ی جراحی و توسط دندانپزشک متخصص در استخوان فک، زیر لثه ی بیمار جایگزین ریشه ی دندان می شوند . پس از انجام این کار، دندانپزشک با استفاده از پروتز های دندانی، روکش ایمپلنت را بر روی پیچ ها  نصب می کند. 


بعد از جراحی ایمپلنت دندان لازم است که بیمار به مراقبت های پس از کاشت توجه کند و برای ریکاوری و بهبود ناحیه ی جراحی شده ، توصیه های پزشکی را  یک یه یک جدی بگیرد و اجرا کند. 


هر فرد واکنش های متفاوتی به جراحی ایمپلنت دارد و معمولا این موضوع با تعداد دندان های ایمپلنت شده مربوط می شود. پس از انجام ایمپلنت دندان، مراجعه کننده می تواند بدون نیاز به همراه به خانه باز گردد و اکثر فعالیت های روزمره خود را ادامه دهد. اما  توجه به مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت دندان برای همه ی مراجعه کنندگان امری ضروری است و باید به آن توجه ویژه شود. 


آماده سازی دقیق برای عمل جراحی ایمپلنت دندان ، شانس‌گرفتن نتیجه ی مطلوب را افزایش می دهد. تیم تخصصی دکتر عزیز گشاده رو نکاتی را برای کمک به آماده سازی جراحی ایمپلنت ارائه می دهد:

نمونه درمان های ایمپلنت دکتر عزیز گشاده رو

photo ۲۰۲۳ ۱۲ ۰۹ ۱۶ ۳۹ ۴۵

 

photo 2024 01 14 11 53 01 3

 

 

بازسازی کل دندانهای فک بالا و پایین با ایمپلنت و روکش های تمام سرامیکی دکتر عزیز گشاده رو معجزه ایمپلنت 3

 

بازسازی کل دندانهای فک بالا و پایین با ایمپلنت و روکش های تمام سرامیکی دکتر عزیز گشاده رو معجزه ایمپلنت 4

مسائل مربوط به قبل ، بعد و حین عمل جراحی ایمپلنت

 •  اگر داروهایی مانند رقیق کننده خون مصرف می کنید ، به دندانپزشک خود بگویید. ممکن است که لازم باشد تا دوز مصرفی شما برای آماده سازی جراحی تغییر کند.
 •   مسکن ها و آنتی بیوتیک های قبل از عمل می توانند به کاهش ناراحتی و کم شدن خطر عفونت کمک کنند. قبل از عمل جراحی ، از دندانپزشک خود در مورد داروهایی که می توانید مصرف کنید بپرسید.
 •   اگر از دیدن منظره ی جراحی عصبی هستید یا تحت فشار قرار گرفته اید ، با دندانپزشک خود صحبت کنید. اگر برای شما مناسب باشد او می تواند آرام بخش وریدی را تجویز کند .
 • افزایش اندک دمای بدن در هنگام جراحی :  این مسئله کاملا طبیعی بوده واکنش طبیعی بدن به انجام ایمپلنت دندان است. استفاده ازآسپیرین بزرگسالان با دُز مصرفی تجویز شده توسط دندان پزشک این مشکل را کاملا از بین خواهد برد.
جراحی ایمپلنت دندان

بلافاصله بعد از جراحی : بعد از جراحی برای جای گیری پست های ایمپلنت دندان در استخوان فک ، یک یا دو روز طول میکشد تا بیمار بهبود یابد. تورم و ناراحتی مختصر در 24 ساعت اول طبیعی است. رانندگی به خانه به تنهایی بعد از عمل خیلی توصیه نمی شود ، به خصوص اگر بیمار آرام بخش  مصرف کرده باشد.


برای کنترل و به حداقل رسیدن خونریزی حداقل یک ساعت ، و تا سه ساعت روی اسفنج یا گاز استریل هایی که در دهان شما قرار داده شده است نیش بزنید و آن را تعویض نکنید. با سر از جای خود بلند شوید و از حرکت بیش از حد به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت خودداری کنید.


یک بسته یخ را به مدت ۱۵ دقیقه در محل جراحی خود نگه دارید و سپس ۱۵ دقیقه آن را بردارید. برای کاهش تورم این کار را در طول روز تکرار کنید.

مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت دندان در منزل

تمیز  نگه داشتن دهان و دندان های ایمپلنت شده 

1. جراحی موفقیت آمیز بستگی به تمیز نگه داشتن دهان دارد. شما باید از روز بعد از جراحی ایمپلنت شروع به تمیز کردن سایر دندانهای خود با مسواک کنید. در چند روز اول از مسواک زدن محل جراحی خودداری کنید اما پس از کاهش حساسیت ناحیه ی جراحی ، این منطقه را نیز به دقت با مسواک تمیز کنید.

2. برای بهبودی سریع تر در هفته اول (شروع از فردای روز جراحی) استفاده از دهانشویه ی نمکی گرم (یک فنجان آب گرم با یک قاشق چایخوری نمک) بسیار مفید است. اطمینان حاصل کنید که دهانشویه آنقدر داغ نباشد که باعث سوختگی شود و سپس دهانشویه را روی محل جراحی شده نگه دارید تا خنک شود و هر چند وقت یکبار این عمل را تکرار کنید.

3.  سعی کنید تا جایی که امکان دارد مواد غذایی را از ناحیه ی جراحی شده دور نگه دارید و بعد از غذا خوردن دهان را خوب بشویید.

4.  تا زمانی که زخم بهبود نیافته است سیگار نکشید (بهتر است تا یک هفته از سیگار کشیدن خود داری کنید).

پس از انجام عمل ایمپلنت باید از چه کارهایی اجتناب کرد؟

 •    تنها از نوشیدنی های سرد استفاده کنید و تا زمانی که بی حسی موضعی تاثیرش را از دست نداده چیزی نخورید. در روز اول از نوشیدنی های داغ یا غذای گرم و سفت پرهیز کنید و از ریختن مایعات روی ناحیه‌ی جراحی شده جلوگیری کنید. از مایعات حاوی کلسیم، پروتئین و ویتامین بالا  استفاده کنید.به علاوه به دلیل اینکه، در چند روز اول نمی‌توانید به درستی غذا بخورید و همین شما را ضعیف‌تر از حالت طبیعی تان می‌کند پس بهتر است برای شروع ورزش صبر کنید تا بدن شما به طور کامل بهبود یابد.
 •   سعی کنید منطقه ی جراحی را با انگشت لمس نکنید و در ۴۸ ساعت اول پس از جراحی از انجام ورزشهای سنگین مثل دویدن و رفتن به باشگاه بدنسازی خود داری کنید. فعالیت‌های فیزیکی را به حداقل برسانید چرا که فعالیت شدید بعد از جراحی منجر به بالا رفتن ضربان قلب و خونریزی می‌شود.

آیا ایجاد تورم و کبودی در اطراف دندان ایمپلنت شده عادی است؟

    بله ! ممکن است بعد از ایمپلنت دندان در اطراف آن تورم و یا کبودی ایجاد شود و این مشکل معمولاً دو تا سه روز بعد از کاشت دندان به اوج می رسد. این کبودی و تورم کاملاً طبیعی است و پس از چند روز فروکش می کند. تورم را می توان با یخ پیچیده شده در یک پارچه کاهش داد.

یخ را به مدت حداکثر 10 دقیقه در محل گونه خود نگه دارید و ما بین هر بار تکرار این عمل بیست دقیقه استراحت کنید. بعد از ۲۴ ساعت، برای انجام این کار گرمای ملایم مفید تر خواهد بود. استفاده از دو یا سه بالشت هنگام خوابیدن نیز می تواند سودمند باشد.

آیا احساس درد بعد از عمل ایمپلنت دندان وجود خواهد داشت؟  

 •     درد پس از ایمپلنت دندان مشکلی بزرگ نخواهد بود. اگرچه ممکن است بعد از عمل جراحی شما در دهانتان احساس درد کنید اما این موضوع با استفاده از مسکن های ساده به راحتی قابل کنترل است.
 •     در دو روز اول بعد از عمل شما باید مرتباً از مسکن ها با حد اکثر دُز تجویز شده استفاده کنید. بدین منظور می توانید هر نوع مسکنی که معمولا هنگام سردرد، درد و رگ به رگ شدگی استفاده می کنید را مصرف کنید. (ژلوفن یا ایبوپروفن و پاراستامول ترکیب خوبی را ایجاد می کنند). اولین دُز خود را قبل از آنکه تاثیر بی حسی موضعی کاملاً از بین برود مصرف کنید در غیر این صورت مسکن ها به اندازه ی کافی تاثیر گذار نخواهند بود.
 •     اگر بعد از چند روز افزایش درد و تورم را احساس کردید باید در اسرع وقت به دندان پزشکتان مراجعه کنید تا از عدم ایجاد عفونت اطمینان حاصل شود.
جراحی ایمپلنت دندان 2
تصویر از نحوه کاشت ایمپلنت در دهان

آیا می توانم بعد از درمان  از دندان موقت استفاده کنم؟

    اگر این دندان ها ناحیه جراحی را پوشش می دهند لطفا در هفته ی اول استفاده از آنها را تا حد ممکن کاهش دهید تا از ناحیه ی جراحی در دوره ی اول بهبودی آن محافظت شود. شب ها دندان های موقت را از دهان خود خارج کنید. 

در ارتباط با بخیه های اطراف ایمپلنت چکار باید کرد؟

 •     بخیه ها قابلیت جذب شدگی خود به خود دارند اما اغلب حدود دو تا سه هفته باقی می مانند. اگر بخیه ها ناراحت کننده یا آزاردهنده هستند می توانید به دندانپزشک‌تان مراجعه کنید تا بخیه ها را بِکشد.
 •     اندکی خونریزی جزئی در دهان پس از عمل کاملاً طبیعی است. در صورت تداوم خونریزی در حالی که به صورت عمود و صاف نشسته اید با گاز زدن یک دستمال تمیز مرطوب (گاز طبی استریل) به مدت ۶۰ دقیقه مقداری فشار ایجاد کنید. در این هنگام  به صورت پی در پی دستمال را بررسی و تعویض نکنید و از تف کردن خود داری کنید. تف کردن مکرر موجب مکش زخم و جلوگیری از بهبود آن می شود. تنها یکبار پس از انجام جراحی دهان خود را به آرامی بشویید و آب را خارج کنید. پس از آن فقط آب دهان را قورت دهید و از خارج کردن آب دهان و تف کردن اجتناب کنید.
 •     اگر دوره ای از مصرف آنتی بیوتیک پس از عمل جراحی به شما تجویز شده است ، حتما این دوره ی مصرف را کامل کنید.


در نهایت حتما باید بعد از درمان ایمپلنت یک برنامه‌ی زمانی ۶ ماهه ، ویزیت و چکاپ توسط دندانپزشک داشته باشید. این موضوع برای تضمین سلامت دهان شما اهمیت بسیار زیادی دارد.

ویدئو جراحی ایمپلنت و مراقبت های پس از آن

 

از دست دادن دندان موجب بسیاری از مشکلات در ارتباط با سلامتی عمومی دهان می شود و علاوه بر آن لبخند زیبا و ظاهر جذاب یک فرد را نابود می سازد. از این رو جایگزین کردن دندان های از دست رفته امری مهم و ضروری تلقی می شود.

سوالات متداول در مورد مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

1- آیا بعد از ایمپلنت دندان درد دارم؟

در روزهای اول بعد از ایمپلنت، ممکن است کمی درد و ناراحتی داشته باشید. این درد با داروهای مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک قابل کنترل است.

2- آیا بعد از ایمپلنت دندان می توانم سیگار بکشم؟

استعمال دخانیات می تواند به روند بهبودی آسیب برساند و خطر عفونت را افزایش دهد. به همین دلیل، توصیه می شود بعد از ایمپلنت دندان از سیگار کشیدن خودداری کنید.

3- چه زمانی می توانم به روال عادی زندگی خود بازگردم؟

معمولاً بعد از چند روز می توانید به روال عادی زندگی خود بازگردید. با این حال، بهتر است در مورد فعالیت های ورزشی و سایر فعالیت های خود با دندانپزشک خود مشورت کنید

4-  آیا بعد از ایمپلنت می توانم از دهانشویه استفاده کنم؟

بله، می توانید از دهانشویه های مخصوص ایمپلنت استفاده کنید. از دهانشویه های حاوی الکل خودداری کنید.

5- یا بعد از ایمپلنت می توانم آدامس بجوم؟

خیر، جویدن آدامس بعد از ایمپلنت دندان توصیه نمی شود. جویدن آدامس می تواند به ایمپلنت فشار وارد کند و باعث شل شدن آن شود.

6- چه اقداماتی برای جلوگیری از عفونت بعد از ایمپلنت دندان باید انجام دهم؟

 • دهان خود را به طور منظم با آب نمک گرم شستشو دهید.
 • از مسواک نرم و خمیر دندان ملایم استفاده کنید.
 • به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 • از استعمال دخانیات خودداری کنید.
 • از مصرف غذاهای سفت، جویدنی و اسیدی خودداری کنید.

مرکز تخصصی ایمپلنت دکتر عزیز گشاده رو:

در مرکز ما درمانهای فوق تخصصی ایمپلنت دندان مثل ایمپلنت فوری ، بازسازی های سه بعدی استخوان فک ، ایمپلنت دیجیتالی، ایمپلنت فوری یکروزه ، سینوس لیفت با استفاده از بهترین برندهای ایمپلنت دنیا ، و مواد درجه یک پودر استخوان انجام میشود.

دکتر عزیز گشاده رو ، متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی هستند و استاد دانشگاه شهید بهشتی( بهترین دانشکده دندانپزشکی ایران) میباشد.دکتر عزیز گشاده رو رتبه اول بورد تخصصی کشور هم در بخش عملی و هم بخش کتبی میباشد.

در مرکز تخصصی ایمپلنت دکتر عزیز گشاده رو بهترین برندهای ایمپلنت دنیا در سریعترین زمان ، بدون درد و بدون خونریزی انجام میشود.
‏با توجه به رزومه و سابقه کاری و علمی دکتر عزیز گشاده رو که سابقه بیش از ۱۰۰۰۰ درمان موفق ایمپلنت را دارند، به جرات میتوان ایشان را بهترین متخصص ایمپلنت تهران نامید.

مقالات و دانستنیها

تماس با شما – مشاوره رایگان

تیم تخصصی دکتر گشاده رو با شما تماس خواهد گرفت.

نمونه کارها