بهترین متخصص پروتز دندان

بهترین متخصص پروتز دندان

بهترین متخصص پروتز دندان

جراحی کاشت ایمپلنت دندان ، یک آلیاژ تیتانیومی شبیه به پیچ به جای ریشه در داخل استخوان فک جایگذاری می شود تا بعدا بر روی آن تاج دندان (مثلا روکش دندان) متصل شود و دندان ایمپلنتی تکمیل شود. عمل کاشت ایمپلنت دندان جایگزین خوبی برای دندان مصنوعی و بریج محسوب میشود.

نحوه درمان ایمپلنت دندان بستگی به نوع ایمپلنت و شرایط استخوان فک دارد. به طور کلی ممکن است کاشت ایمپلنت دندان چند مرحله داشته باشد.

مهمترین مزیت کاشت ایمپلنت دندان، داشتن یک دندان محکم و ثابت و مطمئن است که در استخوان فک ریشه دارد.

چرا کاشت ایمپلنت دندان بهترین روش است؟

ایمپلنت طی عمل جراحی در داخل استخوان فک قرار میگیرد و پس از چند ماه که به آن جوش خورد، پایه مطمئن و محکمی برای تاج دندان ایجاد میکند. در واقع خود ایمپلنت جایگزین ریشه دندان میشود. از آنجایی که تیتانیوم به استخوان جوش میخورد، ایمپلنت هیچ لغزش یا حرکتی نخواهد داشت.

ایمپلنت نه هنگام جویدن صدا میدهد نه نگرانی از جا به جایی یا شکستن آن وجود دارد چرا که بسیار مقاوم است. مهمتر از همه این است که ایمپلنت با تحریک استخوان، جلوی تحلیل رفتن آن را میگیرد و نه تنها آسیبی به لثه و استخوان اطراف وارد نمیکند بلکه به حفظ سلامت آنها نیز کمک میکند.

شرایط لازم برای کاشت ایمپلنت دندان چیست؟

 • یک یا چند دندان خود را از دست داده اید
 • رشد استخوان کامل شده و به پایان رسیده است
 • استخوان کافی در محل کاشت ایمپلنت دارید یا اگر ندارید، امکان پیوند استخوان را دارید
 • دهان از سلامت کافی برخوردار است
 • مشکل پزشکی که مانع جوش خوردن استخوان شود ندارید
 • نمیتوانید یا نمیخواهید دندان مصنوعی یا بریج معمولی بگذارید
 • میتوانید چند ماه صبر کنید تا فرایند جوش خوردن ایمپلنت به استخوان تکمیل شود
 • میتوانید سیگار را کنار بگذارید و بهداشت دهان را رعایت کنید

خطرات و عوارض کاشت ایمپلنت دندان چیست؟

این عمل جراحی همانند هر عمل جراحی دیگری ممکن است خطراتی نیز داشته باشد. مشکلات مربوط به کاشت ایمپلنت به ندرت اتفاق می افتند و معمولا در صورتی که اتفاق بیفتند، جزئی و قابل حل هستند. به طور کلی مشکلاتی که ممکن است در عمل کاشت ایمپلنت دندان روی دهد به صورت زیر است::

1. عفونت در محل ایمپلنت

2. صدمه دیدن ساختارهای اطراف مانند دندانها یا رگهای خونی

3. صدمه دیدن عصب که باعث درد، بی حسی یا مور مور شدن لثه، دندانها، لبها یا چانه میشود

4. مشکلات سینوس (در کاشت ایمپلنت در فک بالا)

برای کاشت ایمپلنت دندان چه آمادگی لازم است؟

فرایند کاشت ایمپلنت دندان کمی طولانی است و ممکن است در این مسیر لازم باشد چند متخصص را ببینید. از آنجایی که کاشت ایمپلنت دندان نیاز به یک یا چند مرحله جراحی دارد باید ابتدا اقداماتی انجام دهید که برای عمل آماده شوید:

معاینه کامل و جامع دهان : عکس رادیولوژی از دندانها و عکسهای سه بعدی از صورت ممکن است گرفته شود. دندانها قالب گیری میشوند تا مدلی بر اساس آن ساخته شود.

بررسی سابقه پزشکی و دندانپزشکی : هر مشکل پزشکی که دارید به دکتر بگویید. اگر دارویی مصرف میکنید یا سابقا داروی خاصی مصرف میکردید به پزشک بگویید حتی داروهای گیاهی. اگر مشکل قلبی، ارتوپدی یا ضعف سیستم ایمنی دارید حتما به اطلاع دندانپزشک برسانید. ممکن است لازم باشد پیش از جراحی برایتان آنتی بیوتیک (چرک خشک کن) تجویز شود.

تصویر ایملنت های دندانی کاشته شده در دهان - بهترین متخصص پروتز دندان
تصویر ایملنت های دندانی کاشته شده در دهان

برنامه ریزی برای کاشت ایمپلنت دندان

متخصص کاشت ایمپلنت دندان بر اساس شرایط شما، تعداد دندانهایی که قرار است جایگزین کنید، شرایط استخوان فک و همچنین موقعیت دندانهای باقی مانده، بهترین برنامه درمانی را برایتان میچیند.

مراحل کاشت ایمپلنت دندان چیست؟

 • ابتدا دندانی که آسیب دیده و میخواهید جایگزین کنید کشیده میشود
 • استخوان فک در صورت لزوم تقویت شده و آماده میشود (با پیوند استخوان)
 • ایمپلنت دندان جایگذاری میشود
 • معمولا پس از چند ماه که استخوان رشد کرد:
 • اباتمنت به ایمپلنت وصل میشود
 • روکش دندان بر روی اباتمنت متصل میشود

کاشت ایمپلنت دندان چقدر طول میکشد؟

کل این فرایند از زمانی که شروع میکنید تا زمانی که صاحب دندان ایمپلنتی میشوید چند ماه زمان میبرد. بخش اعظم این زمان برای التیام و رشد استخوان اطراف ایمپلنت است.

چرا گاهی نیاز به پیوند استخوان برای کاشت ایمپلنت وجود دارد؟

اگر دندانپزشک متوجه شود استخوان فک ضخامت کافی برای پشتیبانی ایمپلنت ندارد یا نرم است، احتمالا توصیه میکند پیش از جایگذاری ایمپلنت پیوند استخوان انجام شود. این کار برای تقویت پی ایمپلنت است.

فشار فک در هنگام جویدن قوی است و باید ایمپلنت در استخوان محکمی بنا شده باشد که این فشار زیاد و مداوم را بدون مشکل تحمل کند. اگر استخوان نتواند ایمپلنت را درست پشتیبانی کند، درمان با شکست مواجه میشود.

اگر به پیوند استخوان نیاز داشته باشد کاشت ایمپلنت چگونه انجام میشود؟

پیوند استخوان ممکن است پیش از کاشت ایمپلنت و یا همزمان با آن انجام شود. مواد پیوندی مختلفی برای این منظور وجود دارند. اگر پیوند کمی لازم باشد احتمالا این کار همزمان با جراحی کاشت ایمپلنت صورت میگیرد اما اگر پیوند زیاد باشد باید ابتدا پیوند استخوان انجام شود. سپس چند ماه صبر میکنید تا استخوان آماده شود و بعد جراحی کاشت ایمپلنت صورت میگیرد.

از چه موادی برای پیوند استخوان در محل کاشت ایمپلنت استفاده میشود؟

موادی که برای پیوند استخوان استفاده میشود گوناگون است. میتواند پیوند استخوان را از بدن خود شما برداشت کرد یا از جسد یا استخوان گاو استفاده کرد و یا به جای استخوان واقعی، از مواد مصنوعی بهره برد.

جراحی کاشت ایمپلنت دندان چگونه است؟

ابتدا بی حسی یا بیهوشی به شما داده میشود. سپس برشی در لثه ایجاد میشود تا دندانپزشک به استخوان دسترسی پیدا کند. سوراخی در استخوان حفر میشود تا در آن ایمپلنت جای بگیرد. سپس لثه دوباره به جای خود برگردانده شده و بخیه میشود. در این مرحله هنوز جای دندان در دهانتان خالی است. برای دندانهای جلو میتوان موقتا از دندان مصنوعی برای زیبایی استفاده کرد.

چه پروتزهایی را روی ایمپلنت دندان میتوان سوار کرد؟

پس از این که ایمپلنت به استخوان جوش خورد، دندان قالب گیری میشود و اباتمنت ساخته میشود. در این مرحله پروتزی که قرار است به اباتمنت وصل شود بسته به شرایط متفاوت است. میتوانید از روکش دندان تکی استفاده کنید یا از پروتزهای چند دندانی. دندانی که روی ایمپلنت سوار میکنید میتواند از نوع ثابت باشد یا غیر ثابت و یا ترکیبی از هر دو.

پروتز غیر ثابت بر پایه ایمپلنت : این پروتزها مشابه دندان مصنوعی معمولی هستند و ممکن است چند دندانی بوده و یا یک ست کامل دندان باشند. دندان مصنوعی غیر ثابت بر پایه ایمپلنت حاوی چند تاج دندان سفید رنگ است که در یک قاعده صورتی رنگ (شبیه به لثه) قرار گرفته اند.

معمولا در زیر پروتز چفتهایی برای متصل شدن به ایمپلنت تعبیه شده است که در ایمپلنت قفل و ثابت میشود. این پروتز بر پایه ایمپلنت را به راحتی میتوانید در بیاورید و تمیز یا تعمیر کنید.

پروتز ثابت بر پایه ایمپلنت: در این نوع پروتز، دندان به صورت دائمی به اباتمنت پیچ یا چسبانده میشود. پس نمیتوانید پروتز ثابت را در بیاورید تمیز کنید. در بیشتر مواقع برای هر ایمپلنت یک روکش دندان اختصاص داده میشود اما گاهی نیز ایمپلنت قدرت کافی دارد و چند دندان به یک ایمپلنت وصل میشوند (بریج بر پایه ایمپلنت).

تصویر ایملنت های دندانی کاشته شده در دهان - بهترین متخصص پروتز دندان
تصویر ایملنت های دندانی کاشته شده در دهان – بهترین متخصص پروتز دندان

شرایط پس از عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان چگونه است؟

نوع جراحی کاشت ایمپلنت تان هر چه که باشد، پس از جراحی کمی ناراحتی را تجربه میکنید:

 • ورم لثه و صورت
 • کبودی پوست و لثه
 • درد در محل کاشت ایمپلنت
 • خونریزی جزئی

پس از جراحی برایتان مسکن و احتمالا آنتی بیوتیک تجویز میشود. اگر ورم یا علائم دیگر ظرف چند روز پس از جراحی بدتر شد، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

پس از هر مرحله از جراحی ایمپلنت باید تا مدتی که لثه جوش میخورد غذاهای نرم بخورید. معمولا از بخیه های قابل جذب استفاده میشود پس لازم نیست برای کشیدن بخیه مراجعه کنید.

فواید کاشت ایمپلنت دندان چیست؟

کاشت ایمپلنت دندان مزیتهای زیادی دارد که از جمله مهمترین آنها عبارتند از:

1. بهبود شکل صورت و دهان و لبخند : دندان ایمپلنتی درست مثل دندان واقعی است و به خوبی جای خالی دندان را برایتان پر میکند. در نتیجه لبخندتان پر و زیبا میشود و از فرو رفتگی گونه ها یا لب جلوگیری میشود.

2. بهبود گفتار و تلفظ : با کاشت ایمپلنت دندان دوباره میتوانید همه حروف را درست ادا کنید و راحت و شفاف صحبت نمایید.

3. راحتی و بهبود جویدن غذا : با ایمپلنت دندان همه غذاهایی را که با دندانهای طبیعی میتوانستید بخورید میتوانید دوباره مصرف کنید. در هنگام جویدن غذا ایمپلنت مستحکم و استوار در جای خود می ماند و هیچ حرکت، لغزش یا صدایی ندارد.

4. بهبود اعتماد به نفس : ایمپلنت با بازگرداندن زیبایی و عملکرد به دهان اعتماد به نفس را به شما برمیگرداند. کسانی که دندان مصنوعی استفاده میکنند ممکن است اعتماد به نفس کافی در خندیدن و صحبت کردن در حضور جمع نداشته باشند. با ایمپلنت دندان این مشکل برطرف میشود.

5. حفظ سلامت دهان : ایمپلنت از دندانهای دیگر استفاده نمیکند بلکه به خود متکی است بنابراین بر خلاف دندان مصنوعی و بریج، سلامت دندانهای دیگر را به خطر نمی اندازد. از طرفی کاشت ایمپلنت دندان تنها روش جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان فک است.

6. سهولت حفظ بهداشت دهان : چه در جای خالی بریج یا دندان مصنوعی بگذارید چه هیچ نگذارید و اجازه بدهید خالی بماند، بهداشت دهان برایتان سخت تر میشود. تمیز نگه داشتن حفره دندان دشوارتر است و از طرفی تمیز کردن زیر بریج و دندان مصنوعی نیز نیاز به دقت ویژه ای دارد. اما با ایمپلنت دندان نیازی به دقت ویژه نیست و دندان ایمپلنتی را مثل دندانهای دیگر تمیز میکنید.

7. دوام و عمر طولانی : ایمپلنت دندان بسیار بادوام است و سالهای سال بدون مشکل برایتان کار میکند. اگر خوب از آن مراقبت کنید مادام العمر خواهد بود.

8. استحکام و مقاومت بالا : ایمپلنت بسیار محکم و مقاوم است و به ندرت امکان شکستن یا ترک خوردن آن وجود دارد.

احتمال ناموفق بودن درمان ایمپلنت دندان چقدر است؟

کاشت ایمپلنت دندان درمانی بسیار موفق است و نرخ موفقیت آن 98 درصد براورد میشود. میزان موفقیت کاشت ایمپلنت بستگی به محل آن در دهان، مهارت جراح و مراقبتهای بیمار نیز دارد. 

دکتر عزیز گشاده the best dentist رو بهترین متخصص پروتز دندان و ایمپلنت دندان در شمال تهران (الهیه) هستند و عضو هیئت علمی دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی و رتبه اول بورد تخصصی کشور می باشند.کاشت ایمپلنت هایی که در مرکز تخصصی ایمپلنت دکتر گشاده رو کار گذاشته میشوند به مدت ده سال تضمین میشوند.

مقالات و دانستنیها

تماس با شما – مشاوره رایگان

تیم تخصصی دکتر گشاده رو با شما تماس خواهد گرفت.

نمونه کارها