پر کردن دندان با مواد سفید بجای آمالگام نقره ای

پر کردن دندان با مواد سفید بجای آمالگام نقره ای

پر کردن دندان با مواد سفید بجای آمالگام نقره ای

بسیاری از کسانی که پرکردگی فلزی دارند، به دلیل تاثیر آن بر زیبایی لبخند ترجیح میدهند به جای آن پرکردگی سفید بگذارند. برخی افراد هم تصور میکنند برای سلامتی بهتر است پرکردگی فلزی (آمالگام) را با مواد سفید رنگ کامپوزیت یا سرامیک تعویض کنند اما آیا واقعا این کار لازم است؟ 

پرکردگی فلزی آمالگام چیست؟ 

آیا جیوه موجود در آمالگام برای سلامتی ضرر ندارد؟ 

پرکردگی فلزی (آمالگام) چقدر عمر میکند و کی باید عوض شود؟ 

در چه صورت دندان با مواد سفید رنگ پر میشود؟ 

کامپوزیت دندان چیست؟ 

معایب و مزایای کامپوزیت نسبت به آمالگام چیست؟ 

دوام و عمر پر کردگی کامپوزیت چقدر است؟ 

آیا لازم است پرکردگی آمالگام را با کامپوزیت عوض کنم؟ 

آیا میتوانم برای زیبایی دندان، پرکردگی فلزی را با پرکردگی سفید جایگزین کنم؟ 
 

پرکردگی فلزی آمالگام چیست؟ 

آمالگام که همان مواد نقره ای رنگی است که دندانهای عقبی را با آنها پر میکنیم، سابقه طولانی در دندانپزشکی دارند و بیش از 150 سال است که مورد استفاده قرار میگیرند. ترکیب آمالگام معمولا حدود پنجاه درصد جیوه و پنجاه درصد پودر آلیاژ خاص متشکل از نقره، روی یا پالادیوم است. 

تصویری از پر کردگی دندان با مواد آمالگام -پر کردن دندان با مواد سفید بجای آمالگام نقره ای
تصویری از پر کردگی دندان با مواد آمالگام


آیا جیوه موجود در آمالگام برای سلامتی ضرر ندارد؟ 

این موضوعی است که به فراوانی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است. اگر چه بسیاری از مردم تصور میکنند جیوه موجود در این پر کننده دندان سمی است و باعث مشکلاتی در سلامتی میشود اما در واقع چنین نیست. تحقیقات متعدد و گسترده نشان داده اند مقدار جیوه ای که ممکن است در طی سالها استفاده از آمالگام وارد بدن شود، هیچ ضرری برای بدن ایجاد نمیکند. بنابراین اصلا نگران این جنبه پرکردگی های فلزی نباشید. 

یکی از دلایل مهم استفاده از آمالگام برای پر کردن دندانهای آسیاب این است که این دندانها تحت فشار زیادی قرار میگیرند و آمالگام بسیار مقاوم است و حتی پس از سالها استفاده، در مقابل این فشارها تاب می آورد. معمولا گفته میشود پس از پر کردن دندان باید 24 ساعت با دندان پر شده چیزی نجوید تا پرکردگی کاملا سفت و محکم شود. آمالگام عمر زیادی دارد. 

پرکردگی فلزی (آمالگام) چقدر عمر میکند و کی باید عوض شود؟ 

به طور متوسط حدود 15 سال دوام می آورد. پس از آن به تدریج تحت تاثیر بزاق قرار میگیرد و دچار خوردگی میشود. ممکن است ترکهای ریز در آن شکل بگیرند و باعث شکستن یا جدا شدن پرکردگی از دندان شوند. بنابراین پس از این که پرکردگی دندانتان به پایان عمر خود رسید، پیش از این که باعث شکستن دندان شود بهتر است آن را عوض کنید. 

معمولا اگر پرکردگی بزرگ باشد، دندان نیاز به روکش پیدا میکند تا از شکستن آن جلوگیری شود. 

همچنین در صورتی که از رنگ نقره ای آن در دهان راضی نیستید میتوانید هر زمانی که خواستید، آن را با مواد پر کننده سفید رنگ عوض کنید. 
 

Picture of filling a tooth with amalgam material 1


در چه صورت دندان با مواد سفید رنگ پر میشود؟ 

امروز از مواد سفید رنگی به نام کامپوزیت برای پر کردن دندان به وفور استفاده میشود به خصوص برای دندانهای جلویی که در ناحیه لبخند قرار دارند. 

تصویر دندان پر شده با کامپوزیت
تصویر دندان پر شده با کامپوزیت

کامپوزیت دندان چیست؟ 

رزین کامپوزیت محلولی است که هنگامی که در دندان قرار داده میشود، با تاباندن نور مخصوصی سخت شده و یک توده پلاستیک سخت و مقاوم ایجاد میکند. کامپوزیت در واقع ترکیبی از مواد یا پلیمرهای پلاستیک و پر کنندهخ هایی مانند کوارتز، سیلیس یا باریوم است. این مواد پر کننده باعث استحکام کامپوزیت میشوند. 

مواد پر کننده کامپوزیت را میتوان در انواع مختلف رنگها ساخت. به همین علت رنگ دندانتان هر چه که باشد، میتوانید از کامپوزیت همرنگ آن استفاده کنید تا بخش ترمیم شده هیج تفاوتی با بقیه دندان نداشته باشد و زیبایی لبخند حفظ شود. 

معایب و مزایای کامپوزیت نسبت به آمالگام چیست؟ 

برای پر کردن دندان با کامپوزیت سفید رنگ، بخش کمتری از دندان لازم است تراشیده شود بنابراین ساختار بیشتری از دندان حفظ میشود. کامپوزیت همانند چسب قطعات دندان را به هم میچسباند. همچنین رنگ آن همرنگ دندان است بنابراین هیچ کسی متوجه ترمیم دندان نمیشود و زیبایی لبخند از بین نمیرود. 

با این حال کامپوزیت مقاومت و دوام کمتری نسبت به آمالگام دارد و کمتر عمر میکند. از طرفی هزینه آن بیشتر از آمالگام است. 

خواندن این مقاله سودمند می باشد: روکش زیبایی لمینیت سرامیکی یا ونیر کامپوزیت کدام را انتخاب کنید

دوام و عمر پر کردگی کامپوزیت چقدر است؟ 

متاسفانه این مواد ترمیمی عمر زیادی ندارند و حدود پنج سال (در صورت مراقبت مناسب بیشتر) عمر میکند. اما این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که آمالگام عملا ساختار دندان را ضعیف تر میکند چون بخش زیادی از دندان برای پر کردن با این مواد باید تراشیده شود اما کامپوزیت، ساختار دندان را تقویت میکند و آن را در مقابل شکستن مقاوم تر می سازد بنابراین پس از پایان عمر پرکردگی، دندانی که آمالگام دارد ممکن است بشکند در حالی که دندانی که کامپوزیت دارد به راحتی تجدید کامپوزیت میشود. 

آیا لازم است پرکردگی آمالگام را با کامپوزیت عوض کنم؟ 

توصیه میشود زمانی که پرکردگی فلزی دندانتان مستعد شکسته شدن است یا احتمال بروز پوسیدگی دی زیر ترمیم وجود دارد، این کار را انجام بدهید. این اتفاق بیشتر در پرکردگی های کهنه و قدیمی رخ میدهد. پوسیدگی زیر ترمیم در عکس رادیولوژی دندان معمولا مشخص میشود. 

 

آیا میتوانم برای زیبایی دندان، پرکردگی فلزی را با پرکردگی سفید جایگزین کنم؟ 

بله. هر زمانی که بخواهید میتوانید پرکردگی فلزی را با مواد سفید رنگ پر کننده دندان جایگزین کنید اما بسته به شرایط دندان، ممکن است نتوان از روش پر کردن مستقیم دندان استفاده کرد. در روش مستقیم، دندان تراشیده میشود و رزین کامپوزیت مستقیما در سوراخ دندان قرار میگیرد و سخت و شکل دهی میشود. در روشهای غیر مستقیم مانند اینلی و آنلی، از سوراخ دندان قالب گیری میشود و ترمیم متناسب با آن در آزمایشگاه ساخته میشود و بعدا به دندان چسبانده میشود. زمانی که سوراخ دندان بزرگ باشد و نیاز به پرکردگی بزرگ باشد، خطر شکستن دندان زیاد است در نتیجه اینلی یا آنلی سرامیکی یا کامپوزیتی به روش پر کردن مستقیم دندان ارجحیت دارد. تصمیم در این زمینه که چه روشی برای جایگزین کردن پرکردگی فلزی با پرکردگی سفید رنگ مناسب تر است به موقعیت دندان، هدف از تعویض و استحکام دندان بستگی دارد. 

برای مشاوره با تیم تخصصی دکتر عزیز گشاده رو تماس بگیرید

مقالات و دانستنیها

تماس با شما – مشاوره رایگان

تیم تخصصی دکتر گشاده رو با شما تماس خواهد گرفت.

نمونه کارها