آیا در دوران بارداری میتوانم کاشت ایمپلنت دندان انجام دهم؟

آیا در دوران بارداری میتوانم کاشت ایمپلنت دندان انجام دهم؟

آیا در دوران بارداری میتوانم کاشت ایمپلنت دندان انجام دهم؟

کاشت ایمپلنت دندان بهترین روش جایگزینی دندان‌های از دست رفته است. هر کسی که از نظر سلامتی در وضعیت مطلوبی قرار داشته باشد، می تواند عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان را پشت سر بگذارد اما در مورد بارداری شرایط متفاوت است.

بارداری و درمانهای دندانپزشکی

در دوران بارداری اکیدا توصیه می شود مراقب سلامت دهان و دندان باشید‌. در بارداری به دلیل تغییرات هورمونی احتمال عفونت لثه بیشتر می شود.

از طرفی عفونت لثه می‌تواند از طریق جریان خون به جاهای دیگر بدن رسیده و عوارضی برای مادر باردار و جنین در حال رشد داشته باشد. بنابراین معاینه دندانپزشکی و در صورت نیاز تمیزکاری حرفه ای و یا جرم گیری دندانها در این دوران مهم است.

اما این درمان ها ضروری محسوب می شوند در حالی که کاشت ایمپلنت دندان درمانی انتخابی است. این نوع درمان های انتخابی مانند کاشت ایمپلنت را می توانید به پس از زایمان موکول کنید. 

Can I have a dental implant implanted during pregnancy 1

بارداری و کاشت ایمپلنت دندان

اما اگر می خواهید به دلیل از دست رفتن برخی از دندان ها و مشکلاتی در جویدن غذا، در دوران بارداری کاشت ایمپلنت دندان را انجام بدهید این کار را پس از سه ماهه اول بارداری انجام دهید.

پس از تمام شدن سه ماهه اول، به دندانپزشک مراجعه میکنید. عکس اشعه ایکس از دهان گرفته میشود تا وضعیت دندانها و استخوان فک مشخص شود. سپس برنامه درمانی تعیین شده و نوبت جراحی ایمپلنت دندان به شما داده میشود.

با این وجود به طور کلی توصیه می‌شود همه درمان های غیر ضروری دندانپزشکی پس از پایان بارداری و زایمان انجام شود. 

چرا عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان بهتر است در بارداری انجام نشود؟

پس از گذراندن سه ماهه اول بارداری برای انجام درمان های دندانپزشکی معمولی مانند پرکردن دندان، روکش کردن و عصب کشی به شما اجازه داده می‌شود. چرا که تحقیقات نشان می‌دهند بی‌حسی موضعی در دوران بارداری کاملاً بی ‌خطر است. 

اما در مورد کاشت ایمپلنت دندان نیاز به بی حسی قوی تری وجود دارد در نتیجه امکان دارد عوارضی برای مادر و یا جنین به وجود بیاید. بیشتر درمان‌های دندانپزشکی نیاز به عکس اشعه ایکس نیز دارند که این هم یکی دیگر از دلایل منع درمان های غیر ضروری در دوران بارداری است.

اگر چه در صورتی که لازم باشد عکس برداری انجام شود این کار با پوشیدن لباس محافظ که مادر و جنین را از تشعشع در امان نگه می دارد صورت می گیرد.

اگر میخواهید ایمپلنت دندان بکارید و باردار هستید، در این زمینه با دندانپزشک و پزشک زنان مشورت کنید.

آیا در دوران بارداری میتوانم کاشت ایمپلنت دندان انجام دهم؟ فیلم

کاشت ایمپلنت دندان بهترین روش جایگزینی دندان‌های از دست رفته است. هر کسی که از نظر سلامتی در وضعیت مطلوبی قرار داشته باشد، می تواند عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان را پشت سر بگذارد اما در مورد بارداری شرایط متفاوت است.

دکتر عزیز گشاده رو متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت دندان در شمال تهران (الهیه) هستند و عضو هیئت علمی دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی و رتبه اول بورد تخصصی کشور می باشند.ایمپلنت هایی که در مرکز تخصصی ایمپلنت دکتر گشاده رو کار گذاشته میشوند به مدت ده سال تضمین میشوند.

مقالات و دانستنیها

تماس با شما – مشاوره رایگان

تیم تخصصی دکتر گشاده رو با شما تماس خواهد گرفت.

نمونه کارها