سرطان فک و دهان چیست؟ علائم و نشانه ها- درمان

سرطان فک و دهان چیست؟ علائم و نشانه ها- درمان

غربالگری scaled

سرطان فک که به عنوان سرطان استخوان فک نیز شناخته می شود، نوعی سرطان است که می تواند بافت های استخوان فک را تحت تاثیر قرار دهد. سرطان فک شکل نادر از سرطان است و به دلیل محل آن و این واقعیت که می تواند با انواع دیگر بیماری ها یا عفونت ها اشتباه گرفته شود، تشخیص آن دشوار است.

در این مقاله، بطور خلاصه در مورد سرطان فک صحبت می کنیم تا بتوانید در مورد این نوع نادر سرطان اطلاعات بیشتری کسب کنید.

سرطان فک چیست؟

سرطان فک یا سرطان استخوان فک نوعی سرطان است که استخوان های فک را درگیر می کند. این نوع سرطان نسبتاً نادر است و تقریباً 4 درصد از کل سرطان ها را در ایالات متحده تشکیل می دهد اما اگر درمان نشود می تواند جدی باشد.

علائم سرطان فک

یکی از علائم اولیه سرطان فک، وجود توده یا برآمدگی در فک یا زیر استخوان فک است. این توده ها معمولاً بدون درد هستند، اما ممکن است در هنگام لمس دردناک و حساس باشند. سایر علائم سرطان فک عبارتند از:

  • تورم صورت
  • درد یا حساسیت در فک
  • بی حسی در صورت یا دهان
  • مشکل در باز کردن دهان
  • گلو درد (که بهبود نمی یابد)
  • لق شدن دندان ها
  • مشکل در بلع
  • خونریزی غیر طبیعی در دهان

توجه به این نکته مهم است که برخی از این علائم می تواند ناشی از بیماری های دیگری باشد که مرتبط با سرطان نیستند، بنابراین بهتر است در صورت مشاهده هر یک از این علائم برای تشخیص دقیق با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید در مورد:  فیلم دندانپزشکی دیجیتال با استفاده از ایمپلنت اشترومن_ دکتر عزیز گشاده رو

فیلم علائم سرطان فک و دهان

سرطان فک چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص سرطان فک یا هر نوع سرطان استخوان در دهان با معاینه فیزیکی توسط پزشک آغاز می شود. وجود هر توده ای رو یا زیر استخوان فک ممکن است نشان دهنده وجود تومور باشد.

علاوه بر این، پزشک برای مشاهده بهتر ناحیه و بررسی وجود تومور، عکس برداری با اشعه ایکس یا سایر تصویربرداری ها را تجویز می کند. اگر توده ای پیدا شد برای تعیین سرطانی بودن سلول های توده، بیوپسی را انجام می دهد.

بیوپسی شامل برداشتن نمونه کوچکی از سلول ها از ناحیه آسیب دیده و آزمایش آن ها در آزمایشگاه است. این تنها راه برای تشخیص قطعی سرطان فک است.

درمان سرطان فک

درمان سرطان فک به نوع و مرحله سرطان بستگی دارد و تشخیص زود هنگام امکان درمان و شانس بهبودی را افزایش می دهد.

پس از تشخیص، پزشک برنامه درمانی را بر اساس نوع سرطان و مرحله آن برنامه ریزی می کند. بر این اساس ممکن است به جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی یا سایر درمان های سرطان فک نیاز باشد.

همچنین باید از پزشک خود در مورد آزمایش های بالینی و درمان های جدید در حال آزمایش برای سرطان فک سؤال کنید زیرا درمان های پیشرفته می‌توانند مؤثرتر باشند.

چه چیزی باعث سرطان فک می شود؟

یکی از علل شایع سرطان فک قرار گرفتن در معرض برخی مواد مانند تنباکو و الکل است. استفاده طولانی مدت از این مواد می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان استخوان فک شود.

بیشتر بخوانید در مورد:  آیا کاشت ایمپلنت دندان درد دارد؟

عوامل دیگری که ممکن است خطر ابتلا به سرطان فک را افزایش دهند عبارتند از: سابقه خانوادگی، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش و پرتودرمانی، بیماری HPV، مصرف ترکیب جویدنی پان (کوید فوفل که از ترکیب برگ فوفل و آجیل آرکا است)، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و تغذیه ضعیف.

شانس زنده ماندن فرد مبتلا به سرطان فک چقدر است؟

سرطان فک نوعی سرطان تهاجمی است و می تواند باعث ایجاد توده رو یا زیر استخوان فک شود و درمان آن دشوار باشد. اگرچه می تواند ویرانگر باشد، اما امیدی برای زنده ماندن وجود دارد.

میزان بقای فرد مبتلا به سرطان استخوان فک به نوع و میزان پیشرفت آن در زمان تشخیص بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر در مرحله اول تشخیص داده شود، ممکن است بیمار شانس بیشتری برای زنده ماندن داشته باشد.

با این حال، اگر به مراحل پیشرفته تر برسد گزینه های درمانی محدودتر است و شانس بقای فرد مبتلا به سرطان فک کاهش می‌یابد.

کلید درمان موفقیت آمیز، تشخیص زود هنگام بدون توجه به مرحله سرطان است. اگر علائم سرطان فک مانند توده زیر استخوان فک خود را مشاهده کردید، حتماً در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید. با تشخیص و درمان سریع، شانس زنده ماندن بسیار بالاتر است.

سرطان فک و دهان چیست؟ علائم و نشانه ها- درمان

 

مرکز تخصصی ایمپلنت دکتر عزیز گشاده رو:

در مرکز ما درمانهای فوق تخصصی ایمپلنت دندان مثل ایمپلنت فوری ، بازسازی های سه بعدی استخوان فک ، ایمپلنت دیجیتالی، ایمپلنت فوری یکروزه ، سینوس لیفت با استفاده از بهترین برندهای ایمپلنت دنیا ، و مواد درجه یک پودر استخوان انجام میشود.

بیشتر بخوانید در مورد:  طراحی لبخند کامپیوتری در دندانپزشکی چیست؟

دکتر عزیز گشاده رو ، متخصص ایمپلنت و پروتزهای دندانی هستند و استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران( بهترین دانشکده دندانپزشکی ایران) میباشد.دکتر عزیز گشاده رو رتبه اول بورد تخصصی کشور هم در بخش عملی و هم بخش کتبی میباشد.

در مرکز تخصصی ایمپلنت دکتر عزیز گشاده رو بهترین برندهای ایمپلنت دنیا در سریعترین زمان ، بدون درد و بدون خونریزی انجام میشود.

‏با توجه به رزومه و سابقه کاری و علمی دکتر عزیز گشاده رو که سابقه بیش از ۲۰۰۰۰ درمان موفق ایمپلنت را دارند، به جرات میتوان ایشان را بهترین متخصص ایمپلنت تهران نامید.

 

مقالات و دانستنیها

رضایت بیمار از درمان ایمپلنت

معجزه ایمپلنت _ رضایت بیمار از درمان دکتر عزیز گشاده رو در مرکز ما درمانهای فوق تخصصی ایمپلنت دندان مثل ایمپلنت فوری ، بازسازی های سه بعدی استخوان فک

ادامه مطلب »
تماس با شما – مشاوره رایگان

تیم تخصصی دکتر گشاده رو با شما تماس خواهد گرفت.

نمونه کارها