پیوند استخوان پیش از کاشت ایمپلنت دندان

پیوند استخوان پیش از کاشت ایمپلنت دندان

تحلیل رفتن استخوان فک یکی از بدترین پیامدهای از دست دادن دندانهاست. بلافاصله بعد از این که دندان خود را به هر دلیلی از دست میدهید، فرایند بازجذب استخوان در این محل شروع میشود. در حالت عادی به دلیل وجود دندان و فشاری که از طریق بافتهای رشته ای متصل به دندان به استخوان فک وارد میشود، دائما استخوان به رشد و بازسازی تحریک میشود اما حالا دیگر چیزی برای تحریک استخوان به رشد، وجود ندارد. در ننتیجه پهنای استخوان فک در سال اول پس از کشیدن دندان 25% کاهش می یابد.

فرایند پیشرونده تحلیل رفتن استخوان به چند طریق از جمله کاهش بافت لثه بر دهان تاثیر میگذارد. همچنین انتخاب های بیمار برای پر کردن جای خالی دندان محدود میشود. هر چه تعداد دندانهایی که از دست داده اید بیشتر شود، بخش بیشتری از استخوان فک را از دست میدهید و شکل ساختار نیمه پایینی صورت نیز تغییر میکند و فاصله بین بینی و چانه با گذشت چندین سال، کوچک تر میشود.

خوشبختانه اگر دندانی را از دست بدهید، میتوانید جلوی تحلیل رفتن زیاد استخوان را بگیرید. دندانپزشک میتواند با کمک مواد پیوندی، عمل پیوند استخوان برایتان انجام بدهد تا رشد استخوان تازه در محل دندان از دست رفته، تحریک شود. اگر این کار را بلافاصله بعد از کشیدن دندان انجام بدهید، از تحلیل رفتن زیاد استخوان پیشگیری کرده اید و امکان کاشت ایمپلنت دندان در آینده را دارید.

پیوند استخوان چگونه است؟

مواد مورد استفاده برای پیوند استخوان از چند منشا ممکن است تهیه شوند: بدن خود بیمار، بدن انسان دیگر، حیوان، مواد مصنوعی. این که از چه منبعی برای پیوند استخوان استفاده شود بستگی به این دارد که دندانپزشک شرایط را چطور ارزیابی میکند و از نظر او کدام روش بهتر نتیجه میدهد. بافت اهدایی از بدن فرد دیگر یا حیوان پیش از استفاده باید کاملا ضد عفونی و پاک سازی شود تا برای فرد خطری ایجاد نکند.

خود پیوند به عنوان داربستی برای رشد استخوان جدید مجاور عمل میکند. استخوان تازه رشد کرده در نهایت جایگزین مواد پیوندی که از مواد معدنی کلسیم، فسفر و هیدروکسی اپاتیت ساخته شده، میشود.

دندانپزشک ممکن پیوند را با غشای کلاژن بپوشاند تا بازسازی بافت را هدایت کند یا مواد سنتزی را که با مولکولهای زیست فعال دیگر بدن عمل میکنند تا التیام را تسریع نمایند، به کار بگیرد. این مواد در نهایت توسط بدن جذب میشوند.

همه عملهای پیوند استخوان شبیه هم نیستند و روش کار بستگی به محل پیوند در دهان، میزان استخوان از دست رفته و بلافاصله بودن پیوند پس از کشیدن دندان یا تاخیری بودن آن (مدتی از کشیدن دندان گذشته است) دارد.

در مورد کشیدن دندان، یک گزینه برای  دندانپزشک پر کردن حفره دندان با مواد پیوند استخوان پس از کشیدن دندان و پیش از بخیه کردن لثه است. پیوند استخوان بلافاصله پس از کشیدن دندان باعث میشود تخریب استخوان در زمانی که منتظر التیام لثه هستید به حداقل برسد و عمل کاشت ایمپلنت در آینده تسهیل شود. اگر دندان مدتی است که از دست رفته است و استخوان باقی مانده برای کاشت ایمپلنت کافی نیست، دندانپزشک برشی در لثه میزند تا بتواند مواد پیوندی را در استخوان فک جایگذاری کند، سپس غشای از قبل آماده شده یا عوامل رشد دیگری را در کنار مواد پیوندی استفاده نموده و لثه را بخیه میزند و میبندد. این کار معمولا تحت بی حسی موضعی انجام میشود.

در مواردی که پشت استخوان فک بالا استخوان فک دچار کمبود ارتفاع شده است، جراح پیوند استخوان را در حفره سینوسی بالای فک بالا انجام میدهد. مواد پیوندی مختلفی برای استخوان وجود دارند از نجات دندانی که دچار بیماری لثه پیشرونده شده تا ترمیم جراحات، که در همه آنها نیازهای پس از عمل پیوند، مشابه است.

پس از پیوند استخوان تنها تا چند روز کمی درد یا ناراحتی احساس میکنید که با داروهای مسکن معمولی (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن) برطرف میشود. ممکن است برای جلوگیری از عفونت، چرک خشک کن هم داده شود.

پیوند استخوان پیش از کاشت ایمپلنت دندان

اهمیت بازسازی استخوان فک در جایگزینی دندانهای از دست رفته

پیوند استخوان علاوه بر این که از تحلیل رفتن استخوان جلوگیری کرده و آن را کند مینماید، به شما امکان میدهد بهترین روش جایگزینی دندانهای از دست رفته یعنی ایمپلنت دندان را انتخاب کنید. کاشت دندان در سالهای اخیر محبوبیت زیادی داشته است چرا که از نظر زیبایی کاملا شبیه دندان واقعی است، از نظر استحکام و مقاومت بی نظیر است و از نظر دوام طول عمر بالا و حتی مادام العمر دارد و هیچ مشکل یا محدودیتی برای دندانهای دیگر ایجاد نمیکند.

اما برای کاشت ایمپلنت دندان باید تراکم و حجم استخوان به اندازه ای باشد که بتواند ایمپلنت را پشتیبانی کند تا ایمپلنت طول عمر زیادی داشته و موفقیت آمیز باشد. با بازسازی استخوان از طریق پیوند میتوان در محل دندان از دست رفته، استخوان را تقویت کرد تا آمادگی نگه داشتن ایمپلنت را داشته باشد.

پیوند استخوان پیش از کاشت ایمپلنت دندان

بهبود سلامت دهان و دندان با پیوند استخوان

تحلیل رفتن استخوان به سلامت دهان نیز ضربه میزند و باعث میشود چهره تان پیرتر به نظر برسد. در بسیاری از موارد با بازسازی استخوان و تقویت آن، سلامت و زیبایی دهان و چهره بهبود می یابد.

تکنولوژی پیوند استخوان و پیشرفتهای مداومی که در آن به وقوع میپوندد نه تنها رشد استخوان جدید را تسریع میکند بلکه بهینه بودن نتایج را نیز با کنترل رشد، تضمین میکند. پیوند استخوان فرصتهای تازه ای برای بهبود عملکرد دهان و جذابیت لبخند در اختیار مردم قرار میدهد .

مقالات و دانستنیها

تماس با شما – مشاوره رایگان

تیم تخصصی دکتر گشاده رو با شما تماس خواهد گرفت.

نمونه کارها