ونیر کامپوزیت دندان چیست؟ دندانپزشکی زیبایی

ونیر کامپوزیت دندان چیست؟ دندانپزشکی زیبایی

ونیر کامپوزیت دندان چیست؟ دندانپزشکی زییایی

ونیر کامپوزیت دندان، پوسته های نازک هم رنگ دندان هستند که به سطح جلویی دندان متصل می شوند تا ظاهر آن را بهتر کنند. آن ها اغلب از مواد پرسلنی یا رزین کامپوزیتی ساخته شده اند و بطور دائمی به دندان های شما متصل می شوند.

ونیر چیست؟

ونیر های دندانی، پوسته های نازک هم رنگ دندان هستند که به سطح جلویی دندان متصل می شوند تا ظاهر آن را بهتر کنند. آن ها اغلب از مواد پرسلنی یا رزین کامپوزیتی ساخته شده اند و بطور دائمی به دندان های شما متصل می شوند.

ونیر ها برای درمان انواع مشکلات زیبایی، از جمله دندان های لب پر شده، شکسته، تغییر رنگ یافته یا کوچکتر از حد معمول استفاده می شوند.

برخی از افراد فقط از یک ونیر برای دندان شکسته یا لب پر شده خود استفاده می کنند، اما در موارد زیادی فرد از شش تا هشت ونیر برای ایجاد لبخندی متقارن استفاده می کند. عموماً برای هشت دندان جلویی فک بالا از ونیر استفاده می شود.

انواع مختلف ونیر کدامند؟

ونیر های دندانی اکثراً از پرسلن یا رزین کامپوزیت ساخته شده اند و نیاز به کار آماده سازی دارند. البته ونیرهای آماده ای هم هستند که نیاز به آماده سازی ندارند که با روش دیگری به کار برده می شوند.

برای بکار بردن ونیرهای سنتی باید ساختار دندان تراشیده شود و گاهی اوقات مقداری از دندان یا حتی مینای آن برداشته شود. این کار به جایگیری مناسب ونیر کمک می کند، اما این روش غیر قابل برگشتی است که می تواند دردناک باشد و اغلب به بی حسی موضعی نیاز دارد.

کوتاه کردن دندان به مشکلات دندان و تعداد دندان های درگیر بستگی دارد. وقتی چند دندان درگیر هستند، دندانپزشک یک مدل مومی سفارش می دهد تا شما ببینید که ونیرها چطور به نظر می رسند.

از سوی دیگر، ونیرهای بدون آماده سازی ممکن است نیاز به آماده سازی یا تغییر دندان داشته باشند، اما این تغییرات حداقل هستند.

ونیرهای پرسلن

بعضی از دندانپزشکان دندان را کمی می تراشند و بعد، از دندان ها قالب می گیرند. سپس برای ساخته شدن ونیر پرسلن این قالب را به لابراتوار ارسال می کنند.

زمانی که ونیر آماده شد، دندانپزشک شما آن را با استفاده از سیمان مخصوص بر روی دندان آماده شده نصب می کند. تا زمانی که ونیر ها در لابراتور آماده شوند، از ونیر های موقت استفاده می شود.

بعضی از دندانپزشکان دیگر از فناوری کد کم استفاده می کنند و کامپیوتر ونیر را طراحی می کند. دندانپزشک می تواند ونیر را در مطب خود بسازد.

ونیر های رزین کامپوزیتی

اگر ونیر های رزین کامپوزیتی را انتخاب کردید. دندانپزشک قبل از قرار دادن لایه نازکی از مواد کامپوزیتی بر روی دندان های آماده شده، سطح دندان ها را اچ می کند. ممکن است برای رسیدن دندان به ظاهر مورد نظر شما لایه اضافی کامپوزیت لازم باشد. دندانپزشک ونیر کامپوزیت را با نور مخصوص سفت می کند.

ونیر هایی که نیاز به آماده سازی ندارند

لومینرز و ویوانرز برندهایی از این نوع ونیر پرسلنی هستند. برای نصب آن ها زمان کمتری لازم است و کمتر تهاجمی است.

به جای برداشتن لایه هایی از دندان در زیر مینا، فقط بر روی مینای دندان آماده سازی انجام می شود. در بسیاری موارد ونیر های بدون آماده سازی به بی حسی و ونیرهای موقت نیاز ندارند.

بهترین نوع ونیر کدام است؟

چطور می توانید متوجه شوید که کدام ونیر برای شما بهترین گزینه است؟ برای این کار باید چند فاکتور را در نظر بگیرید.

 • هزینه
 • طول زمان نصب ونیر
 • ظاهر ونیر
 • طول عمر روکش ها
 • توصیه دندانپزشک شما

مقایسه ونیرپرسلن و ونیرهای پایه رزین

ونیرهای پرسلن در مقایسه با ونیرهای پایه رزین گرانتر هستند، برای نصب آن ها به بیشتر از یک ویزیت نیاز است؛ نسبت به ونیرهای کامپوزیتی مقاوم تر و ماندگارتر هستند؛ گرانتر هستند و احتمال لکه دار شدن آن ها کمتر است.

در ونیرهای پایه رزین در مقایسه با ونیرهای پرسلن برای آماده سازی دندان تراش کمتری نیاز است؛ اغلب در یک ویزیت بر روی دندان قرار داده می شوند؛ نسبت به ونیرهای پرسلن ارزانتر هستند، ماندگاری 7-5 ساله دارند؛ راحتتر بر روی دندان قرار می گیرند ولی ممکن است به راحتی آسیب ببینند.

تصویر ونیر ها قبل و بعد از قرار گرفتن روی دندان ها

بازسازی کل دندانهای فک بالا و پایین با ایمپلنت و روکش های تمام سرامیکی دکتر عزیز گشاده رو معجزه ایمپلنت 3.

لمینیت.

implantlaminate4

ونیرها: قبل و بعد از قرار گرفتن بر روی دندان

شما ممکن است از تفاوتی که ونیر می تواند ایجاد کند شگفت زده شوید. دندان شکسته، ترک خورده، بد شکل یا لکه دار را به دندانی یکنواخت و با رنگ طبیعی تبدیل می کند. این تصویر را ببینید و تفاوت قبل و بعد از نصب ونیر را ببینید.

 فواید ونیر چیست؟

بزرگترین فایده ونیرها بهبود ظاهر دندان های شما است. آن ها به شما دندان های درخشان تر و یکدست تر می دهند.

ونیر ها اغلب برای درمان مشکلات زیر استفاده می شوند:

 • دندان شکسته یا لب پر شده
 • تغییر رنگ شدید یا یکدست نبودن رنگ دندان که با سفید کردن دندان هم قابل رفع نیست.
 • فاصله بین دندان ها
 • دندان های کوچکتر از اندازه معمول
 • دندان های نوک تیز یا دارای شکل غیر عادی

بسته به نوع ونیری که شما انتخاب می کنید، ونیر ها می توانند بیش از یک دهه ماندگاری داشته باشند و مانند سرمایه گذاری نیمه دائمی هستند که می تواند به شما در مورد لبخندتان اطمینان دهد.

آماده شدن برای نصب ونیر

قبل از نصب ونیر ها باید با پزشک خود در مورد گزینه های مناسب و تعداد ونیر هایی که می خواهید نصب کنید، مشورت کنید. در برخی موارد، اگر دندان ها شکسته شده یا یکدست نباشند، ممکن است قبل از قرار دادن ونیر نیاز به ارتودنسی داشته باشید.

در این مرحله دندانپزشک اغلب تصویر اشعه ایکس را برای ارزیابی دندان های شما انجام می دهد و به دنبال نشانه هایی از پوسیدگی دندان، بیماری لثه یا نیاز به ترمیم ریشه، خواهد بود. اگر هر کدام از این نشانه ها وجود داشته باشند، شما کاندید مناسبی برای ونیر نیستید.

در جلسه بعدی دندانپزشکی برای تعیین اندازه دقیق ونیر، دندانپزشک قبل از قالب گیری حدود نیم میلی متر از دندان شما را کوتاه می کند. سپس قالب گیری از دندان انجام می شود و برای ساختن ونیر به لابراتوآر ارسال می شود.

نمونه درمان زیبایی دندان
دکتر عزیز گشاده رو مدرس و استاد دوره های زیبایی

ونیر چطور بر روی دندان قرار می گیرد؟

حدود یک تا دو هفته طول می کشد تا ونیر ساخته شده از روی قالب آماده، تحویل داده شود. بعد از آن می توان وقت دندانپزشکی تعیین کرد تا دندانپزشک آن ها را بر روی دندان قرار دهد. در این ویزیت دندانپزشک انطباق، شکل و رنگ ونیر را برای اطمینان از مناسب بودن آن برای شما، ارزیابی می کند.

سپس دندانپزشک دندان شما را بطور کامل تمیز می کند تا از گیر افتادن باکتری ها در زیر ونیر و ایجاد پوسیدگی جلوگیری کند.

پس از این کار از یک ابزار تراش برای ایجاد بافت زبرتر بر روی دندانی که قرار است روکش بر روی آن قرار گیرد استفاده می شود. با این کار ونیر راحت تر به دندان می چسبد.

دندانپزشک از سیمان دندان پزشکی برای چسباندن ونیر به دندان استفاده می کند و از نور ماورا بنفش برای سخت شدن سریع این سیمان استفاده خواهد کرد.

جلسه دوم دندانپزشکی معمولاً بیشتر از دو ساعت طول نمی کشد. البته این زمان به تعداد ونیر هایی که قرار است نصب شود بستگی دارد.

تفاوت بین ونیر، روکش و ایمپلنت چیست؟

ونیر ها شبیه ایمپلنت های دندانی و روکش ها نیستند. ونیر ها سطح جلویی دندان را می پوشانند در حالی که روکش ها کل دندان را می پوشانند.

 ونیر ها نازکتر از روکش ها هستند: یک میلی متر در مقایسه با 2 میلی متر ونیر ها کمتر تهاجمی هستند.
در صورت نیاز به روکش، دندانپزشک شما باید بیشتر از مقداری که برای استفاده از روکش لازم است، دندان شما را تراش دهد تا آن را برای روکش آماده کند.

در همین حال، ایمپلنت برای جایگزینی دندان از دست رفته در استخوان نصب می شود و تاج بر روی آن قرار می گیرد. چندین ماه طول می کشد که بعد از قرار گیری ایمپلنت، اطراف آن بهبود پیدا می کند و آماده قرار گیری تاج بر روی آن شود.

چگونه پس از قرار دادن روکش از آن ها مراقبت می کنید

برخلاف سایر روش های دندانپزشکی، نصب ونیر روند بهبود طولانی ندارد. در عوض زمانی که ونیر ها بر روی دندان چسب شدند و بی حسی از بین رفت مانند قبل می توانید بخورید و بجوید. زمانی که بی حسی در حال از بین رفتن مراقب باشید که گونه یا زبان خود را گاز نگیرید.

در برخی موارد، به سرعت بعد از قرار گرفتن ونیر بر روی دندان، احساس کنید که کمی زبر است. این نقاط زبر (معمولاً ناشی از سیمان اضافی است که می تواند به روکش بچسبد) بعد از چند روز غذا خوردن و مسواک زدن فرسوده می شوند. اگر این اتفاق نیافتاد دندانپزشک می تواند آن ها را صاف کند.

روکش‌های پرسلن سنتی معمولاً حداقل 10 سال دوام می‌آورند (و برخی تحقیقات نشان می‌دهند که گاهی اوقات می‌توانند تا 20 سال هم دوام داشته باشند)، و روکش‌های بدون آماده‌سازی حدود 5 تا 7 سال دوام می‌آورند. انجام برخی اقدامات احتیاطی می تواند به شما کمک کند تا از حداکثر طول عمر آن ها تا حد امکان استفاده کنید. این اقدامات احتیاطی عبارتند از:

 • اجسام سخت مانند خودکار، یخ یا ناخن خود را نجوید.
 • هرگز از دندان های خود برای باز کردن بسته بندی استفاده نکنید.
 • سعی کنید از دندان های جلویی خود برای جویدن استفاده نکنید و فقط با دندان های عقب این کار را انجام دهید و تا حد امکان مصرف غذاهای سفت را کم کنید.
 • اگر در شب دندان قروچه دارید یا دندان ها را به هم فشار می دهید، برای محافظت از روکش های خود یک اسپلینت یا نگهدارنده تهیه کنید.
 • اگر ورزش می کنید، باید از محافظ دهان استفاده کنید.

سوالات متداول در مورد ونیر کامپوزیت 

1. آیا ونیر کامپوزیت برای افراد سیگاری مناسب است؟

ونیر کامپوزیت به دلیل خاصیت جذب رنگ، ممکن است در افراد سیگاری زودتر تغییر رنگ دهد و لک شود. به همین دلیل، افراد سیگاری قبل از انجام ونیر کامپوزیت باید به طور کامل سیگار را ترک کنند.

2. آیا ونیر کامپوزیت برای خانم های باردار مناسب است؟

به طور کلی، انجام ونیر کامپوزیت در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی و احتمال خونریزی لثه، توصیه نمی شود. بهتر است انجام ونیر تا بعد از زایمان و اتمام دوران شیردهی به تعویق بیفتد.

3. آیا ونیر کامپوزیت برای کودکان و نوجوانان مناسب است؟

ونیر کامپوزیت برای کودکان و نوجوانانی که هنوز رشد دندان های آنها کامل نشده است، مناسب نیست. زیرا ممکن است با رشد دندان ها، ونیرها به درستی روی دندان ها قرار نگیرند و نیاز به ترمیم یا تعویض داشته باشند.

4. آیا ونیر کامپوزیت می تواند باعث مشکلات لثه شود؟

اگر بهداشت دهان و دندان به درستی رعایت نشود، ممکن است پلاک و جرم در اطراف ونیرها جمع شده و باعث التهاب و عفونت لثه شود. به همین دلیل، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور مرتب بعد از انجام ونیر کامپوزیت بسیار مهم است.

5. آیا ونیر کامپوزیت می تواند باعث ساییدگی دندان ها شود؟

اگر ونیر کامپوزیت به درستی تنظیم و صاف نشود، ممکن است باعث ساییدگی دندان های مقابل شود. به همین دلیل، انتخاب یک دندانپزشک باتجربه و ماهر برای انجام ونیر کامپوزیت بسیار مهم است.

6. آیا می توان بعد از انجام ونیر کامپوزیت، از ارتودنسی استفاده کرد؟

بله، می توان بعد از انجام ونیر کامپوزیت، از ارتودنسی استفاده کرد. اما ممکن است لازم باشد قبل از شروع ارتودنسی، ونیرها برداشته شوند و بعد از اتمام درمان ارتودنسی، دوباره ونیر جدید روی دندان ها قرار داده شود.

7. آیا می توان بعد از انجام ونیر کامپوزیت، از روکش دندان استفاده کرد؟

بله، می توان بعد از انجام ونیر کامپوزیت، از روکش دندان استفاده کرد. اما لازم است ونیرها برداشته شوند و روکش جدید روی دندان ها قرار داده شود.

8. آیا ونیر کامپوزیت در برابر ضربه و فشار مقاوم است؟

ونیر کامپوزیت تا حدی در برابر ضربه و فشار مقاوم است. اما باید از جویدن اشیاء سخت مانند یخ، آجیل و سنجاق خودداری کرد تا از لب پر شدن یا شکستگی ونیرها جلوگیری شود.

9. آیا می توان رنگ ونیر کامپوزیت را بعد از انجام آن تغییر داد؟

تا حدی می توان رنگ ونیر کامپوزیت را بعد از انجام آن تغییر داد. اما این کار به مهارت دندانپزشک و نوع مواد کامپوزیتی که استفاده شده است، بستگی دارد.

دکتر عزیز گشاده رو

دکتر عزیز گشاده رو ‎متخصص پروتزهای دندانی، ایمپلنت و زیبایی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی،رتبه اول بورد تخصصی کشور ِ تا کنون بیش از 20.000 کیس موفق ایمپلنت برای هموطنان ایرانی و خارجی انجام داده اند. دکتر عزیز گشاده رو تا کنون دهها کارگاه آموزشی لمینت و روکش های زیبایی دندان در سراسر کشور برای دندانپزشکان گرامی برگزار کرده است.

با توجه به شرایط منحصر بفرد فک و دندان هر شخص بهتر است از تیم تخصصی دکتر عزیز گشاده رو بهترین راهکار و مشاوره زیبایی را دریافت کنید 09120411399

 

 

مقالات و دانستنیها

تماس با شما – مشاوره رایگان

تیم تخصصی دکتر گشاده رو با شما تماس خواهد گرفت.

نمونه کارها