تفاوت ونیرهای کامپوزیتی و پرسلن ونیر

تفاوت ونیرهای کامپوزیتی و پرسلن ونیر

ونیرهای کامپوزیتی و پرسلن

افرادی که به دلیل کج بودن، لکه داشتن یا لب پر شدگی دندان ها و … از نشان دادن لبخند خود ناراحت هستند، می‌توانند از ونیر های دندانی بهره ببرند زیرا می‌تواند ظاهر لبخند را بهبود بخشیده و در نتیجه اعتماد به نفس آن ها را برگرداند. ونیر های کامپوزیتی و پرسلن دو گزینه موجود هستند، اما دانستن اینکه کدام یک را انتخاب کنید می تواند دشوار باشد. این مقاله به شما در انتخاب هر کدام از این گزینه ها کمک خواهد کرد.

ونیر های دندانی

انتخاب قرار دادن ونیر های دندانی اولین قدم برای بهبود زیبایی دندان ها و به دست آوردن لبخندی زیبا است که آرزویش را داشتید. تعیین نوع ونیر، دومین قدم است.رزین کامپوزیت و پرسلن پرکاربرد ترین مواد در فرآیند ساخت ونیرهای دندانی هستند. در دستان یک دندانپزشک زیبایی مجرب، هر دو ماده می توانند به زیبایی لبخند شما را متحول کنند.

اما چگونه می توان فهمید که کدام نوع برای شما مناسب است؟ این به نیازهای خاص شما بستگی دارد و اینکه کدام عوامل برای شما مهم هستند (هزینه، زمان درمان و غیره). بیایید ونیرهای کامپوزیت و پرسلن را ارزیابی کنیم و به بررسی برخی از تفاوت ها و مزایا و معایب آن ها بپردازیم.

ونیرهای کامپوزیتی

ونیرهای کامپوزیتی

رزین کامپوزیت ماده ای همرنگ دندان و ارزان تر از پرسلن است که برای ونیرهای دندانی استفاده می شود.
ونیرهای کامپوزیتی به دو روش مستقیم و غیر مستقیم می توانند بر روی دندان ها قرار بگیرند.

 

روش های نصب ونیرهای کامپوزیتی

روش غیر مستقیم همان فرآیند مورد نیاز برای تولید ونیرهای پرسلن در آزمایشگاه است. در این روش پس از تراش جزئی دندان و قالب گیری از آن و ارسال به لابراتوآر، پوسته ای از جنس رزین کامپوزیت از روی قالب ساخته می شود. این ونیر با چسب بر روی دندان آماده شده نصب می شود.

روش مستقیم به این صورت است که دندانپزشک در طی یک جلسه و پس از زبر کردن دندان برای چسبیدن بهتر کامپوزیت، مواد کامپوزیت را مستقیماً و بصورت لایه لایه روی دندان قرار می دهد و آن را تراشیده و با نور خاصی سفت می کند تا روی دندان بچسبند. سپس دندان را صاف و صیقلی می کند تا ظاهری طبیعی به آن ببخشد. به این روش باندینگ کامپوزیت نیز گفته می‌شود.

ونیر های پرسلنی

ونیرها یا لمینت های پرسلن پوسته های نازک و سفارشی از مواد همرنگ دندان هستند که برای پوشاندن سطح جلوی دندان ها برای بهبود ظاهر لبخند شما طراحی شده اند. این پوسته ها به جلوی دندان ها چسبانده می‌شوند و رنگ، شکل، اندازه یا طول آن ها را تغییر می دهد.

نصب ونیرهای پرسلنی

قبل از نصب ونیرهای پرسلنی باید مقداری از مینای دندان تراشیده شود تا ونیر به خوبی بر روی دندان قرار گیرد. سپس از دندان قالب گیری صورت گرفته و با تعیین رنگ و سایه مورد نظر دندان، قالب به لابراتوآر ارسال می شود. آماده سازی این نوع ونیر یک یا دو هفته طول می کشد و به همین منظور دندانپزشک ونیر موقتی را بر روی دندان ها قرار می گیرد. سپس در جلسه ای دیگر ونیر آماده شده بر روی دندان قرار گرفته می شود.

مزایا و معایب ونیرهای کامپوزیتی

ونیرهای کامپوزیتی
بدون شک بزرگترین مزیت ونیر های کامپوزیت نسبت به پرسلن برگشت پذیری دندان است. هنگامی که صحبت از کامپوزیت می شود، حداقل کار آماده سازی روی دندان های طبیعی شما لازم است، به این معنی که آن ها به طور دائمی تغییر نمی کنند. در صورتی که نصب ونیرهای پرسلن نیاز به تغییر شکل دندان های طبیعی شما دارد تا بخوبی بر روی آن ها قرار بگیرد.

ونیرهای کامپوزیتی ارزانتر از نوع پرسلنی بوده و راحت تر و سریعتر نصب می شوند. با این حال، آن ها به اندازه روکش های پرسلن بادوام نیستند و تمایل دارند سریعتر فرسوده شوند و امکان لک شدن آن ها بیشتر است. همچنین معمولاً از آن ها برای رفع مشکلات جزئی دندانی استفاده می شود.

مزایا ونیرهای پرسلن نسبت به ونیرهای کامپوزیتی

12 2

اگرچه کامپوزیت ونیرها دارای مزایایی هستند، اما در زمینه هایی نمی توانند با ونیر های پرسلن رقابت (حتی با بهبود مواد رزین در طول سالها) کنند. این ونیرها طول عمر بالایی دارند و در صورتی که به خوبی از آن ها نگهداری شود می توانند تا 20 سال دوام بیاورند (در مقایسه با میانگین عمر 7 تا 10 ساله کامپوزیت ها) پس عمر آن ها بطور میانگین دو برابر ونیرهای کامپوزیتی است. پس کدام بهتر است؟

ونیرهای پرسلن جزء طبیعی ترین و زیباترین روکش ها هستند. پرسلن ظاهر شفافی دارد که کاملاً شبیه مینای دندان است. همچنین به دلیل استحکام مواد و لعابی که پس از درمان اعمال می شود در برابر لکه و ترک خوردگی بسیار مقاوم است.

از طرف دیگر، ونیرهای کامپوزیت متخلخل تر بوده و در نتیجه مستعد لک هستند، به این معنی که ممکن است نیاز به تنظیم رژیم غذایی خود داشته باشید و از مصرف برخی مواد غذایی لکه زا اجتناب کنید. کامپوزیت برای دستیابی به زیبایی دندان نیاز به پولیش دارد و حتی در این صورت قابل مقایسه با ونیر پرسلنی نیست.

در نهایت، ونیرهای پرسلن راه حل درمانی مناسبی برای تمام موارد ساییدگی مینای دندان، ترک خوردگی، نقص های ژنتیکی، دندان های ناهموار و غیره ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، تغییر رنگ یا مسائل مربوط به فاصله ممکن است با ونیرهای کامپوزیت قابل درمان نباشد و پرسلن تنها گزینه شما باشد.

معایب ونیرهای پرسلن

همانطور که گفته شد برای نصب این نوع ونیر ها باید دندان ها مقداری تراش داده شده و آماده شوند. پس این روش غیر قابل برگشت است و البته در صورت شکسته شدن و ایجاد مشکل در ونیر پرسلن، قابل تعویض می باشد. همچنین نیاز به حداقل دو جلسه دندانپزشکی برای نصب دارد و تا زمان نصب آن باید از ونیرهای موقت بر روی دندان استفاده شود. البته با فناوری جدید CAD/CAM امکان ساخت این ونیرها در مطب فراهم شده و اینکار سرعت انجام کار را بالا می برد.

دکتر عزیز گشاده رو

متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت و زیبایی، هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی،رتبه اول بورد تخصصی کشور با انجام صد ها کیس موفق ایمپلنت فوری برای هموطنان ایرانی و خارجی می باشد.

در این مقاله تلاش کردیم راهکار های جدید دندانپزشکی زیبایی و دستیابی به لبخند زیبا و درخشان و همچنین فیلم روکش ایمکس از نمونه درمانهای “دکتر عزیز گشاده رو” را بررسی کرده و شما بهترین و مناسب ترین روکش زیبایی دندان با توجه به شرایطتان انتخاب کنید. البته با توجه به شرایط منحصر بفرد فک و دندان هر شخص بهتر است از تیم تخصصی دکتر عزیز گشاده رو بهترین راهکار و مشاوره زیبایی را دریافت کنید 09120411399

 

منابع : جدیدترین مقالات دندانپزشکی معتبر بین المللی

 

دکتر عزیز گشاده رو
‎متخصص پروتزهای دندانی، ایمپلنت و زیبایی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی،رتبه اول بورد تخصصی
کشور ِ تا کنون بیش از 20.000 کیس موفق ایمپلنت برای هموطنان ایرانی و خارجی انجام داده اند.
دکتر عزیز گشاده رو تا کنون دهها کارگاه آموزشی لمینت و روکش های زیبایی دندان در سراسر کشور برای دندانپزشکان گرامی برگزار کرده است.

دکتر عزیز گشاده رو

تماس با تیم تخصصی دکتر عزیز گشاده رو

این پست را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *