طراحی دیجیتال لبخند

طراحی دیجیتال لبخند

برای زیباتر کردن دندانها و لبخند، درمانها و روشهای زیادی وجود دارند. درمانهای دندانپزشکی زیبایی اغلب با درد و ناراحتی کمی همراه هستند و با استفاده از تکنولوژیهای پیشرفته و دیجیتالی انجام میشوند تا دقت افزایش یافته و علاوه بر کسب نتیجه مطلوب، در حین درمان بیمار راحت تر باشد.

برای درمانهای زیبایی دندانپزشکی معمولا از بیهوشی استفاده نمیشود بلکه بی حسی موضعی، آرام بخش خوراکی یا تزریقی یا تنفسی به بیمار داده میشود.

مزیت های طراحی دیجیتال لبخند digital smile design

  • دندان ها تاثیر مثبتی روی چهره افراد میگذارد و باعث جوان نشان داده شدن انها می گردد.
  • از مزیت های بزرگ این روش نیاز نبودن به تجهیزات ویژه پزشکی است .
  • افزایش اعتماد به نفس.
  • بیمار قبل از درمان میتواند لبخند جدید خود را مشاهده نماید.
  •  پزشک متخصص لبخند و صورت هر فرد را انالیز میکند و بعد از بررسی رابطه بین لبها ، لثه ها و دندان ها بهترین برنامه ریزی برای درمان زیبایی فرد صورت میگیرد.

انواع تکنولوژیهای پیشرفته دیجیتالی در طراحی لبخند، عبارتند از:

عکس اشعه ایکس دیجیتالی. اشعه ایکس از بافتهای نرم و استخوانها عبور کرده و تصاویری از آنها در اختیار دندانپزشک قرار میدهد. بافتهای نرم بدن اشعه ایکس را جذب نمیکنند و اتمهای کلسیم نیز همینطور عمل میکنند.

در نتیجه عکس های به دست آمده که بر روی فیلمهای مخصوصی ظاهر میشود، ساختارهایی را که اشعه ایکس از آنها عبور کرده نشان میدهد. این تصاویر سیاه و سفید به تشخیص مشکلات و بیماریها کمک میکند.

امروزه میتوان عکس اشعه ایکس را به صورت دیجیتالی گرفت. مزیت عکس دیجیتالی در این است که حدود 90 درصد تشعشع آن کمتر از عکس اشعه ایکس معمولی است. همچنین تصاویر در همان لحظه عکسبرداری به کامپیوتر ارسال میشوند. در نهایت تصویر دقیق و با کیفیتی از دهان به دست می آید که به دقت تشخیص و درمان کمک میکند.

دوربین داخل دهانی : دوربین های داخل دهانی دوربینهایی هستند که وارد دهان شده و به راحتی تصاویر با کیفیتی از دهان میگیرند و جایگزین دیجیتالی آینه دندانپزشکی هستند. از این دوربینهای دیجیتالی کوچک برای بزرگ کردن تصاویر داخل دهان و ثبت آنها جهت مشاهده در کامپیوتر و طراحی لبخند دیجیتالی digital smile design استفاده میشود .

عکس برداری پرتو مخروطی : سی تی پرتو مخروطی در دندانپزشکی نوعی توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن) است که در آن از تجهیزات خاصی استفاده میشود تا تصاویر سه بعدی از دندانها، بافت نرم، مسیرهای عصبی و استخوان در یک عکس، به دست بیاید.

سِرک : سرک مخفف عبارت Chairside Economical Restoration of Esthetic Ceramics است. در سرک از تکنولوژی کد / کم استفاده میشود. کد / کم مخفف عبارت computer aided design/computer aided manufacturing است به معنی طراحی و ساخت به کمک کامپیوتر.

به همین علت به ترمیمهای ساخته شده با سرک، ترمیمهای دیجیتالی گفته میشود. در این تکنولوژی، قالب گیری به سرعت و بدون نیاز به خمیر قالب گیری انجام شده و تصاویر به کامپیوتر ارسال میشود.

 

طراحی دیجیتال لبخند
سپس با کمک نرم افزار کامپیوتری، ترمیم مورد نظر طراحی میشود و در نهایت در دستگاه تراش دیجیتالی، ترمیم از یک بلوک یکدست ساخته میشود. این تکنولوژی به کار دندانپزشکی زیبایی و طراحی لبخند سرعت بالا و کیفیت میبخشد.

عکس کامپیوتری : در طراحی لبخند به عکس برداری احتیاج پیدا میکنید. فرایند عکس کامپیوتری (دیجیتالی) برای ترمیمهای دندانی مانند روکش ساده است. عکسهایی از صورت، دندانها و لبخند با استفاده از دوربین دیجیتالی گرفته میشود. این عکسها در کامپیوتر اسکن میشوند و سپس نرم افزاری برای تغییر آنها استفاده میشود تا ببینید پس از طراحی لبخند ، چگونه خواهید شد.

لیزر بافت نرم و سخت : امروزه دستگاههای لیزری زیادی در دندانپزشکی مورد استفاده قرار میگیرند. به طور کلی لیزر ها به دو دسته لیزر بافت نرم (مانند لثه) و لیزر بافت سخت (مانند استخوان) تقسیم میشوند. مزیت مهم لیزر کاهش نیاز به بخیه، کاهش احتمال عفونت، دقت در برش و همچنین درد کمتر و کوتاهتر شدن دوره نقاهت است.

دستگاههای هوا تراش : دستگاههای هوا تراش (Air abrasion) برای تراشیدن دندان (مثلا برداشتن بخشهای پوسیده دندان) از ذرات ریز اکسید آلومینیوم یا سیلیس استفاده میکنند. با استفاده از این دستگاههای هوای فشرده، جریان پرفشاری از ذرات شن مانند اسپری میشود تا بخشهای مورد نظر دندان تراشیده شود.

همزمان مواد اضافی با مکش، بیرون کشیده میشوند. با دستگاه هوا تراش میتوان دندان پوسیده را پر کرد، دندان را برای روکش کردن، لمینت کردن، شیارپوش کردن و یا باندینگ کامپوزیت آماده کرد، پرکردگی قدیمی دندان را عوض کرد و موارد دیگر. در بعضی از موارد هم از آن برای برداشتن لکه های سطح دندان استفاده میشود.

عکسهای اشعه ایکس پانورامیک : عکس اشعه ایکس پانورامیک عکس دو بعدی است که در آن تمامی دهان از جمله همه دندانها، فکهای بالا  پایین و ساختارها و بافتهای اطراف دندانها تنها در یک عکس، دیده میشود.

این نوع عکس دندان برای همه بیماران لازم نیست بلکه در برخی موارد درمانی که نیاز به مشاهده وضعیت همه دندانها، فکها و ساختارهای اطراف آنها هست عکس پانورامیک گرفته میشود.

ویدئو طراحی لبخند دیجیتال

برای زیباترکردن دندانها و لبخند، درمانها و روشهای زیادی وجود دارند. درمانهای دندانپزشکی زیبایی اغلب با درد و ناراحتی کمی همراه هستند و با استفاده از تکنولوژیهای پیشرفته و دیجیتالی انجام میشوند تا دقت افزایش یافته و علاوه بر کسب نتیجه مطلوب، در حین درمان بیمار راحت تر باشد.

در مرکز تخصصی دندانپزشکی دکتر عزیز گشاده رو، درمانهای تخصصی پروتزهای دندانی از جمله لامینیت و روکش های تمام سرامیک توسط متخصص پروتز دندان و زیبایی در شمال تهران(الهیه) (دکتر عزیز گشاده رو – متخصص  پروتزهای دندانی و زیبایی  در تهران ،هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و رتبه اول بورد کشور ) با استفاده از بهترین و معتبرترین سیستم های لامینیت و روکش تمام سرامیک دنیا انجام میشود.

مقالات و دانستنیها

تماس با شما – مشاوره رایگان

تیم تخصصی دکتر گشاده رو با شما تماس خواهد گرفت.

نمونه کارها