ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

کاشت ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان وسیله ای شبیه به یک پیچ کوچک است که در داخل استخوان فک در جای خالی دندانتان قرار میگیرد تا به عنوان ریشه عمل کند و بعد روی آن نوعی تاج دندان مصنوعی مانند روکش قرار بگیرد و همانند دندان واقعی برایتان کار کند.

حتما تا کنون بارها اسم ایمپلنت دندان را شنیده اید اما شاید دقیقا نمیدانید ایمپلنت دندان چیست. ایمپلنت دندان وسیله ای شبیه به یک پیچ کوچک است که در داخل استخوان فک در جای خالی دندانتان قرار میگیرد تا به عنوان ریشه عمل کند و بعد روی آن نوعی تاج دندان مصنوعی مانند روکش قرار بگیرد و همانند دندان واقعی برایتان کار کند.

آن چیزی که مردم به عنوان ایمپلنت دندان میشناسند در واقع از سه بخش اصلی تشکیل شده است: پایه ایمپلنت که همان بخش فلزی است که داخل استخوان فک فرو میرود، اباتمنت که یک قطعه کوچک واسطه بین پایه و خود دندان است، تاج یا روکش دندان که روی اباتمنت وصل میشود و تنها بخشی از ایمپلنت است که شما آن را در دهان میبینید.

مراحل کاشت ایمپلنت دندان

فایده ایمپلنت دندان چیست؟

زمانی  ایمپلنت دندان برای شما مطرح میشود که یا دندانتان به حدی آسیب دیده است که نمیتوانید آن را نجات بدهید و تنها راه کشیدن دندان است یا این که از قبل دندانتان را از دست داده اید و جای آن خالی مانده یا با پروتز دیگری مانند دندان مصنوعی پر شده است.

در هر صورت ایمپلنت دندان بهترین راه جایگزین کردن دندان از دست رفته است. هنگامی که دندانتان را از دست میدهید نمیتوانید برخی حروف را درست ادا کنید، نمیتوانید خوب غذا بجوید و ممکن است گوارشتان با مشکل مواجه شود، هنگامی که لبخند میزنید یا صحبت میکنید دیگران به وضوح جای خالی دندانتان را میبینند.. همه اینها به این معنی است که هر چه سریعتر باید جای خالی دندان را پر کنید.

برای پر کردن جای خالی دندان چند روش وجود دارد: دندان مصنوعی، بریج و ایمپلنت دندان. اگر میخواهید دندانی همانند دندانی که داشته اید بکارید و از محکم بودن و ثبات آن مطمئن شوید و از طرفی از نظر زیبایی هم کسی متوجه مصنوعی بودن آن نشود باید ایمپلنت بکارید. اگر چه هزینه آن ممکن است بالا باشد اما اگر خوب از آن مراقبت کنید دیگر نیازی به تعویض ندارد و تا آخر عمر به شما خدمت میکند.

مزیت ایمپلنت دندان نسبت به دندان مصنوعی چیست؟

ایمپلنت دندان مزیتهای زیادی بر دندان مصنوعی دارد اما شاید مهمترین آنها ثبات آن است. ایمپلنت به هیچ وجه تکان نمیخورد و نمیلغزد بنابراین نه نگرانی از در آمدن آن یا تکان خوردنش دارید نه محدودیتی در غذاهایی که میتوانید بخورید ایجاد میشود. مزیت دیگر ایمپلنت زیبایی آن است. این پروتز از نظر زیبایی خیلی شبیه دندانهای واقعی است و حتی دندانپزشک هم ممکن است به راحتی متوجه مصنوعی بودن آن نشود.

مزیت دیگر ایمپلنت جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان فک است. اگر دندان مصنوعی استفاده کرده باشید میدانید که پس از مدتی به علت تغییر استخوان فک و کوچک شدن آن، پروتز لق شده و نیاز به تنظیم یا تعویض پیدا میکند اما چنین مشکلی در ایمپلنت دندان به وجود نمی آید چون جلوی تحلیل رفتن استخوان را میگیرد. تمیز کردن ایمپلنت درست مثل دندان خودتان بسیار ساده است و پیچیدگیهای دندان مصنوعی را ندارد.

ایمپلنت دندان بسیار محکم و مقاوم است و حتی از دندان خودتان در مقابل شکستگی و ترک خوردگی محکم تر است بنابراین با خیال راحت غذاهایی را که دوست دارید اما ترد یا سفت هستند میتوانید بخورید. عمر دندان مصنوعی چند سال بیشتر نیست اما متوسط عمر ایمپلنت بالای 20 سال است و معمولا با مراقبت مناسب آن را میتوان تا آخر عمر حفظ کرد.

آیا عمل ایمپلنت دندان درد دارد؟

خیر. در حین عمل جراحی هیچ دردی احساس نمیکنید چون دهان کاملا بی حس شده است (ممکن است عمل تحت بیهوشی انجام شود). اما پس از این که تاثیر بی حسی از بین رفت درد شروع میشود که با مسکن های معمولی قابل کنترل است. پس از چند روز درد و ورم کاهش یافته و برطرف میشود.

 کاشت ایمپلنت دندان

چگونه برای ایمپلنت دندان اقدام کنم؟

اگر نیاز به ایمپلنت دارید باید به متخصص مراجعه کنید تا ابتدا دهانتان را معاینه کند. وضعیت دندانها، لثه و فک به صورت فیزیکی و در عکس پرتوی ایکس بررسی میشود. اگر استخوان فک برای  ایمپلنت دندان آماده باشد کار جایگذاری ایمپلنت شروع میشود و اگر آماده نباشد، با پیوند استخوان آماده سازی میشود.

پس از جایگذاری ایمپلنت باید مدتی صبر کنید تا استخوان جوش بخورد و بتواند دندان را نگه دارد. سپس برای متصل کردن تاج دندان که ممکن است روکش دندان یا بریج یا دندان مصنوعی باشد، مراجعه میکنید.

آیا ایمپلنت دندان در این مرکز انجام میشود؟

در مرکز تخصصی دندانپزشکی و ایمپلنت دکتر گشاده رو کلیه مراحل درمان و کاشت ایمپلنت توسط بهترین متخصص ایمپلنت در شمال تهران (الهیه)، دکتر عزیز گشاده رو ( استاد دانشگاه شهید بهشتی و دارنده رتبه اول بورد تخصصی کشور) با بهترین برندهای ایمپلنت دنیا انجام می شود.
متخصص پروتز دندانی

مقالات و دانستنیها

تماس با شما – مشاوره رایگان

تیم تخصصی دکتر گشاده رو با شما تماس خواهد گرفت.

نمونه کارها