مراقبهای پس از عمل جراحی کاشت دندان طبیعی (ایمپلنت)

مراقبهای پس از عمل جراحی کاشت دندان طبیعی (ایمپلنت)

مراقبهای پس از عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان

برای موفقیت کاشت دندان طبیعی (ایمپلنت)، علاوه بر انتخاب جراح مجرب و ماهر باید خودتان هم اقداماتی انجام بدهید و به توصیه های دکتر در این زمینه، گوش کنید تا احتمال مشکلات و عوارض پس از جراحی به حداقل برسد. 

توصیه های مهم پس از جراحی کاشت دندان طبیعی (ایمپلنت)
 

1- استراحت کافی داشته باشید 

پس از کاشت دندان طبیعی یا ایمپلنت، بهترین کاری که میتوانید انجام دهید این است که به بدن خود کمک کنید زودتر التیام پیدا کند و یکی از مهمترین قدمها در این زمینه، داشتن استراحت کافی است. اگر دائما خود را خسته کنید و استراحت نکنید، بدنتان نمیتواند با سرعت دوره بهبودی را طی کند. هنگامی که بدن به شما اعلام خستگی میکند، به این معنی است که زمان استراحت فرا رسیده است. باید به بدن خود گوش بدهید. از فعالیتهای بدنی شدید پرهیز کنید. از هر فعالیتی که خطر ضربه دیدن صورت را افزایش میدهد مانند بازی های فیزیکی یا ورزش، تا مدتی باید خودداری کنید. 

2- غذاهای نرم بخورید 

پس از این جراحی تا 48 ساعت نباید غذاهای داغ یا ادویه دار بخورید چون بافتها را ممکن است تحریک کند یا باعث خونریزی شود. پس از دو روز، فقط باید غذاهای نرم بخورید که نیازی به جویدن ندارند. به این ترتیب فشار شدیدی بر فک و دندانها از جمله محل جراحی وارد نمیشود. به تدریج با بهتر شدن زخم، میتوانید غذاهایی که کمی نیاز به جویدن دارند را شروع کنید. از دکتر خود سوال کنید از چه زمانی میتوانید غذا بجوید. 

3- مواد مغذی بخورید 

سعی کنید غذاهایتان مملو از مواد مغذی باشند. بدن نیاز به مواد مغذی دارد تا خود را ترمیم کند. سبزیجات بخارپز، میوه های نرم و اسموتی ها از جمله مواد مغذی مناسب پس از جراحی کاشت دندان طبیعی هستند. 

4- مایعات زیاد بنوشید 

مصرف زیاد مایعات برای التیام بدن پس از هر گونه جراحی، لازم است. هنگامی که مایعات کافی در بدن وجود دارد، بدن میتواند سموم و مواد زاید را از بدن دفع کند. در غیر این صورت فرایند ریکاوری به کندی طی خواهد شد. سعی کنید از مصرف الکل و کافئین پرهیز کنید چون باعث کم آب شدن بدن میشوند. الکل در ترمیم بافتها نیز تداخل ایجاد میکند. 

کیسه یخ روی صورت بگذارید 

5- کیسه یخ روی صورت بگذارید 

اگر چه ورم پس از کاشت دندان طبیعی جزئی است اما در برخی افراد ورم بیشتری دیده میشود. گذاشتن یخ پیچیده شده داخل دستمال یا حوله، یک راه حل موثر و ساده برای کاهش ورم و درد است. هر بار بیست دقیقه کیسه یخ را روی صورت نگه دارید و سپس بیست دقیقه به پوست استراحت بدهید. هرگز یخ را مستقیما روی پوست نگذارید و بیشتر از بیست دقیقه نگذارید روی صورت بماند. 

6- دهان را با آب نمک بشویید 

شستشوی دهان با آب نمک در همه جراحی های دهان توصیه میشود. محلول آب نمک نه تنها باکتریهای داخل دهان را کاهش میدهدبدون این که زخم را تحریک کند، بلکه خاصیت آرام بخشی نیز دارد. برای درست کردن آب نمک، یک قاشق چای خوری نمک را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و کامل حل کنید. مقداری از آن را داخل دهان بریزید و 30 ثانیه نگه دارید و سپس بیرون بریزید. این کار را چهار مرتبه در روز انجام بدهید. 

سیگار نکشید

7- سیگار نکشید 

سیگار کشیدن باعث کند شدن جریان خون و افزایش احتمال عفونت و عوارض دیگر جراحی میشود. نیکوتین اکسیژن رسانی به استخوانها و بافتهای دهان را مختل میکند. بدون اکسیژن، ترمیم بافتها با مشکل مواجه میشود و بیشتر طول میکشد. از طرفی مشخص شده است نیکوتین و دخانیات به طور کلی، تاثیر منفی بر جوش خوردن استخوان به ایمپلنت دارند. به همین علت در افراد سیگاری احتمال عدم موفقیت ایمپلنت بیشتر است. حداقل سعی کنید در دورانی که بافتها در حال ترمیم و استخوان در حال رشد است از سیگار کشیدن خودداری کنید.  

بهداشت دهان را رعایت کنید

8- بهداشت دهان را رعایت کنید 

اگر چه ایمپلنت مثل دندان واقعی دچار پوسیدگی نمیشود اما بافتهای اطراف آن دچارالتهاب و عفونت میشوند و این عفونت ممکن است به استخوان زیر ایمپلنت برسد. در این صورت استخوان تحلیل میرود و ایمپلنت لق شده و باید کشیده شود. در حفظ بهداشت دهان پس از  کاشت دندان طبیعی (ایمپلنت) باید دقیق و منظم باشید.  

خواندن این مقاله سودمند می باشد:  عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان

ایا پس از جراحی کاشت دندان طبیعی (ایمپلنت)میتوانم رانندگی کنم؟ 

اگر تحت بیهوشی یا آرام بخش بوده اید مدتی زمان میبرد تا هوشیار شوید و هماهنگی و تعادلتان به حد نرمال برگردد. ممکن است کمی تاری دید نیز تجربه کنید. به همین خاطر توصیه میشود تا 24 ساعت رانندگی نکنید و با دستگاههای حساس یا خطرناک کار نکنید. 

اگر بعد از جراحی کاشت دندان طبیعی خونریزی داشتم چه کنم؟ 

مقداری ترشح و خونابه از محل جراحی طبیعی است و چیز مهمی نیست. تا 48 الی 72 ساعت پس از جراحی ممکن است خونریزی جزئی ادامه پیدا کند. در یک ساعت اول پس از عمل سعی کنید گاز استریل روی محل جراحی را مرتبا گاز بگیرید تا خونریزی بند بیاید. یادتان باشد تف کردن و شستشوی شدید دهان میتواند خونریزی را شدید کند. اگر ایمپلنت در فک بالا گذاشته اید یا پیوند سینوس داشته اید، خونریزی بینی نیز ممکن است تجربه شود. هیچ فشاری نباید به بینی وارد کنید. اگر خونریزی غیر معمول بود یا بیشتر از سه روز طول کشید با دکتر تماس بگیرید.  

نمونه درمان های ایمپلنت دندان دکتر عزیز گشاده متخصص پروتز های دندانی و ایمپلنت و زیبایی دندان

 

نمونه درمان های ایمپلنت دندان دکتر عزیز گشاده متخصص پروتز های دندانی و ایمپلنت و زیبایی دندان

اگر پس از جراحی کاشت دندان طبیعی خونابه زیاد است چه باید کرد؟ 

خونابه شدید در برخی موارد ممکن است تجربه شود. اگر خونریزی به نظر شدید میرسد، با ملایمت گاز روی ایمپلنت را عوض کنید و دو گاز استریل تا شده یا چای کیسه ای مرطوب پیچیده شده در گاز روی آن بگذارید و گاز بگیرید. تا یک ساعت نباید گاز استریل را عوض کنید و فقط باید آن را فشار بدهید. اگر خونریزی ادامه داشت این کار را ادامه دهید. در بیشتر موارد این کار باعث کاهش خونابه میشود. اگر علیرغم این کارها خونریزی فعال ادامه داشت با پزشک تماس بگیرید. 

خواندن این مقاله سودمند می باشد:  آیا کاشت ایمپلنت دندان درد دارد؟

از کی میتوانم چیزی بخورم؟ 

حدود یک ساعت بعد از جراحی، میتوانید گاز داخل دهان را بردارید و چیزی بخورید. در 24 ساعت اول فقط غذاهای نرم میتوانید بخورید. یادتان باشد از نی نباید استفاده کنید. 

آیا پس از جراحی کاشت دندان طبیعی درد دارم؟ 

بسته به گستردگی جراحی درد تفاوت میکند. معمولا مسکن های معمولی برای رفع درد کفایت میکنند. بی حسی ظرف دو تا چهار ساعت برطرف میشود و کم کم احساس ناراحتی در این ناحیه شروع میشود. تا پیش از رفع بی حسی، نباید چیزی بخورید. 

آیا تب داشتن پس از جراحی کاشت دندان طبیعی(ایمپلنت) طبیعی است؟ 

برخی بیماران پس از جراحی کمی افزایش دمای بدن را تجربه میکنند. تا زمانی که دما بالاتر از 38.6 نشده است جای نگرانی نیست. 

آیا ورم صورت پس از جراحی کاشت دندان طبیعی است؟ 

اغلب ورم بخشی از فرایند طبیعی بهبودی پس از ایمپلنت است به خصوص اگر پیوند استخوان هم انجام داده باشید. ورم صورت معمولا 3 یا 4 روز پس از جراحی افزایش می یابد و اندکی پس از آن شروع به فروکش میکند. ممکن است ورم باعث شود باز کردن کامل دهان یا بلعیدن سخت تر شود. همچنین ممکن است کبودی در صورت در محل جراحی تجربه کنید. 

آیا لازم است پس از عمل کاشت دندان ایمپلنت آنتی بیوتیک مصرف کنم؟ 

چرک خشک کن یا آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت در اطراف ایمپلنت لازم است. داروها را طبق دستور دکتر مصرف کنید و دوره درمان را تمام کنید. توجه داشته باشید برخی داروهای آنتی بیوتیک با قرصهای ضد بارداری تداخل دارند بنابراین اگر قرص ضد بارداری مصرف میکنید، در این مدت روش ضد بارداری دیگری نیز در پیش بگیرید. 

آیا بعد از عمل کاشت دندان( ایمپلنت )باید برای کشیدن بخیه مراجعه کنم؟ 

برخی از بخیه های قابل جذب استفاده میکنند و برخی دیگر از بخیه های معمولی. از دکتر خود بپرسید اگر از بخیه قابل جذب برایتان استفاده نکرده، کی برای کشیدن بخیه باید مراجعه کنید. 

مراقبهای پس از عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان

آیا پس از جراحی کاشت دندان طبیعی ایمپلنت میتوانم دندانهایم را مسواک بزنم؟ 

پس از 24 ساعت، میتوانید مسواک زدن دندانها را از سر بگیرید. تا 14 روز نباید از دهان شویه های بر پایه پروکسید هیدروژن استفاده کنید. 

آیا بعد از جراحی کاشت دندان (ایمپلنت )میتوانم سیگار بکشم؟ 

نه. سیگار کشیدن در عملکرد ترمیم بافتها اختلال ایجاد میکند و احتمال شکست درمان را افزایش میدهد. 

از چه زمانی پس از جراحی کاشت دندان ( ایمپلنت )دندان میتوانم به زندگی عادی برگردم؟ 

هر زمانی که احساس راحتی میکنید میتوانید فعالیتهای سبک داشته باشید اما از فعالیتهای بدنی شدید تا 3 روز باید خودداری کنید. همچنین در صورتی که مسکن های تخدیری استفاده میکنید از کارهایی که به تمرکز یا هماهنگی نیاز دارند مانند رانندگی، پرهیز کنید. 

چه زمانی میتوانم دندان بگذارم؟ 

 

این بستگی به نوع ایمپلنت و پیوند استخوان و شرایط بدنی شما دارد. معمولا در فک پایین چهار ماه پس از جراحی میتوان روکش دندان را روی ایمپلنت نصب کرد. برای فک بالا معمولا شش ماه بعد این کار انجام میشود. 

فیلم | مراقبهای پس از عمل جراحی کاشت دندان طبیعی ( ایمپلنت )

دکتر عزیز گشاده رو متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت دندان در شمال تهران (الهیه) هستند و عضو هیئت علمی دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی و رتبه اول بورد تخصصی کشور می باشند.ایمپلنت هایی که در مرکز تخصصی ایمپلنت دکتر گشاده رو کار گذاشته میشوند به مدت ده سال تضمین میشوند.

 

مقالات و دانستنیها

تماس با شما – مشاوره رایگان

تیم تخصصی دکتر گشاده رو با شما تماس خواهد گرفت.

نمونه کارها