طراحی لبخند دیجیتالی زیبا

طراحی لبخند دیجیتالی زیبا

طراحی لبخند زیبای دیجیتالی

طراحی لبخند دیجیتالی زیبا و بی نقص در دندانپزشکی زیبایی و دندانپزشکی دیجتال Digital dentistry آنچه که برازنده و دلخواه شما اتفاقی نیست. و این حق شماست که از قبل از شروع درمان نتیحه خوشایند را ببینید و درباره اش نظر بدهید.

طراحی لبخند زیبا و بی نقص در دندانپزشکی آنچه که برازنده و دلخواه شما اتفاقی نیست. و این حق شماست که از قبل از شروع درمان  نتیحه خوشایند را ببینید و  درباره اش نظر بدهید.

داشتن یک لبخند منحصر به فرد در نتیجه  سلسله اقدامات تخصصی و با استفاده از تکنولوژی نوین دندانپزشکی دیجیتال ممکن شده  و بنابراین مفهوم طراحی لبخند دیجیتالی به تازگی ایجاد شده است.
بیشترین میزان گفت و شنود و ارتباط بین بیمار و دندانپزشکی زیبایی، اولین مرحله برای رسیدن به چنین هدفی است. توقعات باید به طور کامل درک شده و توسط یک برنامه دقیق درمانی دنبال شوند.
 

طراحی لبخند دیجیتالی زیبا


طراحی لبخند دیجیتالی چیست؟

ارائه نسخه نهایی لبخند به فرد قبل از شروع روند درمان طراحی لبخند دیجیتالی گفته می شود، بدون اینکه روی دندان های او عملی انجام شود.
به طور خلاصه می توان گفت یک برنامه ریزی سالم و ایده آل با در نظر گرفتن یک لبخند زیبا و طبیعی نتیجه کار می باشد.

کجا باید طراحی لبخند را شروع کرد؟

 • طراحی لبخند از گرفتن عکس ها و ویدیو های دقیقی از بسیاری از زوایا شروع می شود.
 • فک بالا و پایین فرد اندازه گیری شده و یک مدل از آن تهیه می گردد.
 • اندازه گیری ها و طرح های مختلفی در محیط دیجیتالی روی این مدل ها کشیده می شوند، و در نتیجه بهترین و مناسب ترین لبخند با توجه به خصوصیات صورت فرد طراحی می شود.
 • لبخند طراحی شده به آزمایشگاه فرستاده می شود و در آنجا تکنسین آزمایشگاه یک ماکت  از آن می سازد که می توان در آن وضعیت نهایی دندان ها را دید.
  قبل از اینکه دندان های شما تراش داده شوند، آخرین مرحله دندان های شما در دهانتان نشان داده می شوند.
   

چه چیزی باید در طراحی لبخند در نظر گرفته شود؟

در طراحی لبخند در نظر گرفتن خواسته بیمار بسیار مهم است. باید  بیمار و دکتر ملاقات و گفتگو کنند و و نتیجه نهایی درمان را مورد بررسی قرار دهند.

 • صورت شما
 • جنسیت شما
 • رنگ پوست شما
 • ساختار و رنگ چشم شما
 • سن شما
 • تقارن لبخند
 • ترتیب و رنگ دندان های شما
 • لب های شما
 • لثه های شما
   

طراحی لبخند اول با تعیین اینکه صورت بیمار با چه شکل هندسی انطباق دارد شروع می شود.
خصوصیات چهره هر فرد شامل علائمی است که نشان می دهد چه نوع دندانی باید انتخاب شود.

آناتومی مذکر و مونث تا حدی با یکدیگر متفاوت هستند. 
آقایان خصوصیات چهره مشخص تر و برجسته تری دارند مثلا اندازه و مقیاس پیشانی، بینی و نوک چانه تفاوت های زیادی با چهره زنانه دارد.
 خانم ها حالت های چهره بسیار ظریف تر و ملایم تر است مانند بینی و کمان ابروها. در دندان ها نیز گوشه ها به خاطر همین حالت ملایم موازی تر است.

در خانم ها با اینکه گوشه های دندان هایشان صیقلی تر کنار هم قرار گرفته اند، خط لبخندشان به سمت بالا می رود. دو دندان میانی کمی بلند تر از سایر دندان ها هستند.
دندان های نزدیک هم در یک خط صاف قرار نمی گیرند و اغلب بینشان فاصله های کوچکی وجود دارد.

در آقایان با اینکه خط دندان هایشان مشخص تر و واضح تر از خانم هاست، دندان های نزدیک هم در یک خط صاف تری قرار می گیرند. خط لبخندی که در زنان رو به بالا کشیده می شود، در مردان صاف تر است.

طراحی لبخند دیجیتالی زیبا

نمونه درمان های زیبایی دکتر عزیز گشاده رو متخصص پروتز های دندانی و ایمپلنت دندان و دندانپزشکی زیبایی

چند نوع لبخند وجود دارد؟


 در کل حالت لبخند ها به سه گروه اصلی تقسیم بندی می شوند. این دسته بندی ها در درون خود هم انواع مختلفی دارند.

 • لبخند جذاب:  در دسته بندی لبخند جذاب، دندان های جلویی به شکل واضحی بلند تر از دندان های عقبی هستند. در واقع در افراد جوان دندان های جلویی اولین دندان هایی هستند که با گذشت زمان تحلیل رفته و کوتاه تر می شوند که باعث می شود ظاهر پیرتری پیدا کنند. این طرح روی دندان های جلو، لبخندی جوان، پر اشتیاق و جذاب به فرد اعطا می کند. این دسته بندی برای افراد جوان مناسب تر است.
 • لبخند پیراسته: در لبخند پیراسته یا خردمندانه دندان های در یک خط افقی صاف کنار هم قرار می گیرند.
  لبخند خردمندانه که در آن بیشتر توجه روی قسمت پایین صورت است، به صورت حالت بالغ و با درایت می دهد.
  طول دندان ها زمانی که در جوانی بیرون می زنند با یکدیگر متفاوت هستند. اما این موقعیت می تواند یک مزیت به حساب بیاید و یک لبخند خردمندانه، بالغ و با درایت طراحی کرد.
 • لبخند اسپرت:  این لبخند اسپرت یا ورزشی چیزی بین لبخند جذاب و پیراسته است. دندان های جلویی وسط کمی بلند تر از دندان های کناری جلو هستند.
   لبخند اسپرت به شما یک حالت جالب توجه و گرم و صمیمی می دهد. این لبخند مانند لبخند خردمندانه جدی نیست و مانند لبخند جذاب بچه گانه نیست. این لبخند معمولا انتخاب افرادی است که طرفدار ظاهر طبیعی هستند.

معیار های اندازه گیری در طراحی لبخند دیجیتالی چیست؟


  در حالی که طراحی لبخند دیجیتالی انجام می گیرد، اندازه ها و تقارن های صورت شما ویژگی بسیار مهمی برای برنامه ریزی هستند و باید با دقت فراوان برنامه ریزی شوند.

هم ترازی افقی:  خطی که از مردمک چشم رد می شود و به میان دندان ها می رسد را می توان بعنوان لبخند ایده آل به شمار آورد. اینکه دندان های نیش نامتقارن نباشند بسیار با اهمیت است زیرا به عنوان یک ناسازگاری در شکل و اندازه به راحتی قابل دیدن است.

حاشیه لثه:  خط یا حاشیه لثه شما باید خط لب بالایی هنگام لبخند زدن موازی باشد. حاشیه لثه به لبخند شما معنا می بخشد، درست مثل قاب دور یک نقاشی زیبا.

پهنای لبخند: باید مطمئن شد که دندانهای عقبی تا حدی در خط لبخند مشخص باشند. اگر چنین نشود، نقاط تیره در گوشه های دهان ظاهر خوشایندی نخواهند داشت. پهنای لبخند یکی از پایه ای ترین معیارهای زیبایی شناختی لبخند است.

منافذ: منافذ روی دندان فضاهای طبیعی و مثلث شکلی هستند که در انتهای دندان ها هستند. افزایش اندازه این منافذ  از دندان های جلو تا دندان های عقبی یک لبخند ایده آل و زیبا ایجاد می کند.

نسبت طلایی:  نسبت طلایی یک تئوری ریاضی است درباره میزان نظم و آراستگی در دندانپزشکی. برای دستیابی به هارمونی و هماهنگی در چهره، کلیه دندان های جلویی باید بعنوان تصویر اصلی ارزیابی شوند و سایر پارامتر های ساختار صورت به عنوان قاب این تصویر.
پهنا و ارتفاع دندان ها باید یک شانزدهم پهنا و ارتفاع صورت به ترتیب باشد.
یک نسبت دیگر هم بنام نسبت پی pi (= 1.618 …)  در بین یک سری اشکال هندسی در طبیعت وجود دارد. برای داشتن یک لبخند زیبایی شناختی، دندان ها باید از این قانون پیروی کنند.

 نسبت بین پهنای دندان های جلویی و کناری آنها (=1.618 …/1=1.618 …= pi)، نسبت بین دندان های نیش و کناری آنها (0.618/ 1= 0.618 که با تقسیم کردن عدد پی بدست می آید یا عدد پی مساوی است با عددی که از منهای 1 بدست می آید (1/ pi= pi-1).

نسبت دندان:  نسبت پهنای دو دندان جلو به ارتقاع آنها نیز باید از قانون نسبت طلایی پیروی کند، یعنی 0.618/ 1= 0.618، که مساوی است با عددی که از تقسیم کردن 1 بر عدد پی بدست می آید. طول ظاهری دندان باید از پهنای آن بیشتر باشد.

طراحی لبخند دیجیتالی برای چه کسانی است؟


 هر فردی که به هر دلیلی از دندان های خود راضی نیست و به دنبال یک نتیجه زییایی شناختی است، می تواند از طراحی لبخند دیجیتالی بهره ببرد.

 چقدر طول می کشد که یک طرح دیجیتالی از لبخند داشته باشیم؟


طراحی لبخند دیجیتالی طی دو جلسه انجام می گردد. حدود 3 الی 4 روز به طول می انجامد.

 • در جلسه اول عکس گرفته شده و مدل ایجاد می گردد. این روند ممکن است بین 30 تا 60 دقیقه طول بکشد.
 • در انتهای روز سوم یا چهارم که همان جلسه دوم باشد طرح لبخند شما تکمیل شده است و دکتر  متخصص به شما به طور عملی داخل دهانتان توضیحات لازم درباره طرح را می دهد.
  اگر تغییرات یا درخواستی داشته باشید با پزشک خود درمیان می گذارید و طرح را مورد بررسی قرار می دهید. تغییرات لازم روی طرح اجرا می شوند و تصمیم نهایی گرفته می شود. این جلسه حدود یک ساعت به طول می انجامد.
   

در مرحله تمرینی چه باید کرد؟


 در مرحله تمرین که حدود 5 الی 10 دقیقه است، دکتر  متخصص زیبایی دندان  طرح لبخند طراحی شده مخصوص شما را روی مدل در دهانتان قرار می دهد. در این مرحله هیچ گونه سایشی یا عملی روی دندان ها انجام نمی گیرد.

پزشک در راستای آنچه که شما درخواست کرده اید می تواند تصمیم بگیرد لبخند ایده آل شما چیست و تغییراتی برای بهبود در طرح ایجاد کند. پس از اینکه تغییرات مشخص شدند، مجدد عکس های آتلیه ای گرفته می شود و طرح نهایی لبخند مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.

آیا در مرحله تمرینی می توان تغییراتی اعمال کرد؟


 البته! هدف اصلی این جلسه تمرینی این است که طرح را در دهان امتحان کرده و طرح را نسبت به علاقه شما مورد قبول قرار دهیم. هر آنچه که شما می خواهید، به دقت در این جلسه ارزیابی می شود.

هنگامی که طرح دیجیتالی دندان خود را پسندیدم چقدر طول می کشد تا دندان های جدیدم ساخته شوند؟


دوره درمان هم راستا با درمان انتخابی شروع می شود، پزشک متخصص به شما پیشنهاد می دهد و دندان های شما بطور متوسط یک هفته بعد از شروع هر دوره درمان آماده می شود.

مقالات و دانستنیها

تماس با شما – مشاوره رایگان

تیم تخصصی دکتر گشاده رو با شما تماس خواهد گرفت.

نمونه کارها