کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک نوع مواد ترمیم کننده دندان است که از آن برای ترمیم کردن یا زیبا کردن دندانها استفاده میشود. مثلا اگر دندان جلویی تان کمی پوسیدگی دارد و میخواهید آن را پرکنید اما نمیخواهید هر کسی شما را میبیند متوجه پر کردگی دندانتان شود

کامپوزیت دندان یک نوع مواد ترمیم کننده دندان است که از آن برای ترمیم کردن یا زیبا کردن دندانها استفاده میشود. مثلا اگر دندان جلویی تان کمی پوسیدگی دارد و میخواهید آن را پرکنید اما نمیخواهید هر کسی شما را میبیند متوجه پر کردگی دندانتان شود، با کامپوزیت میتوانید پر کردگی همرنگ دندان داشته باشید تا زیبایی دندان حفظ شود. اما شاید یکی از پرطرفدارترین کاربردهای کامپوزیت را بتوان سفید کردن دندانها عنوان کرد.

در بسیاری از موارد سفید کردن دندانها با بلیچینگ نتیجه ای را که انتظار دارید به شما نمیدهد چون لکه ها عمیق هستند یا از نوعی هستند که با بلیچینگ پاک نمیشوند. تازه اگر هم پاک بشوند چند ماه بعد دوباره کم کم تغییر رنگ پیدا میکنند و با دندانهای زرد شده مجبور هستید دوباره برای سفید کردن دندانها مراجعه کنید.

اما با کامپوزیت دیگر نیازی نیست مرتبا نگران زرد شدن دندانهایتان باشید. مواد کامپوزیت جدید در دندانپزشکی از مواد قدیمی تر کیفیت به مراتب بهتری دارند و در مقابل تغییر رنگ خیلی مقاوم تر شده اند.

بعضی از مردم هم برای ترمیم لب پر شدگی دندان یا ترک های ریز آن اقدام به کامپوزیت کردن دندان میکنند. اگر دندانتان چند مشکل را با هم دارد، سود بیشتری از کامپوزیت کردن آن میبرید چون با یک تیر چندین نشان میزنید و همه اشکالات دندان را برطرف میکنید.

بیشتر بخوانید در مورد:  پاسخ به پرسشهای رایج در مورد ایمپلنت دندان

مثلا فرض کنید دندان لب پر شده تان، هم نیاز به سفید کردن دارد هم کمی کج است. با کامپوزیت هم کجی دندان را اصلاح میکنید هم دندان را سفید میکنید هم لب پر شدگی آن را ترمیم میکنید.

کامپوزیت دندان

از کامپوزیت برای بستن فاصله بین دندانها هم استفاده میشود. بعضی از مردم بین دندانهای جلویی شان فاصله وجود دارد و زیبایی لبخندشان را خراب میکند. به جای این که با درمان ارتودنسی طولانی مدت بخواهید این فاصله را ببندید (اگر هیچ مشکل ارتودنسی دیگری ندارید) میتوانید با کامپوزیت کردن این دو دندان، آنها را کمی پهن تر کنید و فاصله بین شان را ببندید.

همین کار را میتوان برای دندانهایی که زیادی باریک هستند و باید کمی پهن تر شوند یا دندانهایی که به صورت مادرزادی کوتاه هستند یا با ساییدگی به مرور زمان کوتاه شده اند و باید کمی بلندتر شوند، میتوان انجام داد.

از کامپوزیت برای موارد دیگری هم میتوان استفاده کرد. مثلا اگر لبه های دندانتان مضرسی و دندانه دار است، کج است یا ساییده و کند شده یا سطح دندانتان برجسته و مخطط شده است میتوانید با کامپوزیت آن را اصلاح کنید.

چرا از کامپوزیت برای ترمیم یا زیبایی دندانها استفاده کنیم؟

چون کامپوزیت غیر تهاجمی است و لازم نیست دندانتان را دستکاری کنید، بتراشید و تغییری در آن ایجاد کنید. به همین خاطر کامپوزیت کردن دندان برگشت پذیر است یعنی میتوانید دوباره دندانتان را به حالت اول برگردانید. اما در روشهای زیبایی دیگر مثل لمینت سرامیکی و روکش، دیگر راه برگشتی وجود ندارد چون دندان تراشیده میشود.

بیشتر بخوانید در مورد:  دندانپزشکی ورزشی

همچنین باید هزینه را هم مد نظر داشته باشید. هزینه کامپوزیت کمتر از لمینت است. اگر چند دندان خود را میخواهید ترمیم یا زیبا کنید، اختلاف هزینه کامپوزیت و لمینت سرامیکی چشمگیر میشود.

چطور دندانم را کامپوزیت کنم؟

برای این که دندانهای خود را با کامپوزیت زیبا یا ترمیم کنید پیش از هر کاری باید دندانپزشک مطمئن شود دندانتان پوسیدگی ندارد. اگر داشته باشد باید پوسیدگی پاکسازی و تمیز شود تا پیشروی نکند. همینطور سلامت لثه باید مشخص شود.

اگر لثه اطراف دندانی که کامپوزیت میکنید عفونت داشته باشد به مرور از اطراف دندان عقب میرود و دندان ظاهر بدی پیدا میکند و نتیجه زحمتهایتان بر باد میرود. پس از اطمینان از سلامت دهان و درمانهای جانبی لازم، کار کامپوزیت کردن تنها ظرف یک جلسه تمام میشود. رزین کامپوزیت با رنگی که انتخاب کرده اید، آماده میشود.

مواد به صورت ژل یا محلول هستند. با فرچه کوچک مخصوصی رزین کامپوزیت روی دندان مالیده میشود. هر جایی از دندان که لازم باشد باید رزین کامپوزیت استعمال شود.

اگر برای زیبایی باشد، تنها سطح جلویی دندان کامپوزیت میشود و اگر برای پر کردن یا ترمیم شکستگی باشد، سوراخها و ترکها پر میشوند. سپس دندانپزشک نور آبی رنگ خاصی را به دندان می تاباند. این نور باعث سفت شدن کامپوزیت میشود. در آخر دندان پولیش میشود و میتوانید به منزل بروید.

Dental composite 2

آیا لازم است مراقبت خاصی از کامپوزیت دندان کنم؟

دندانی که کامپوزیت شده مثل دندانهای دیگر نیاز به مراقبت دارد و اگر میخواهید سفیدی آن حفظ شود و طول عمر بیشتری پیدا کند، بعضی نکات را هم باید رعایت کنید. علاوه بر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن که همیشه باید انجام بدهید، باید خوردن خوراکیهایی که باعث لکه دار شدن دندان میشوند مثل نوشابه، قهوه، چای، آب انگور و غیره را محدود کنید یا دست کم پس از آن، دهان خود را بشویید.

بیشتر بخوانید در مورد:  روکشهای زیبایی

سیگار کشیدن انواع لکه های سرسخت را به دندان و کامپوزیت می افزاید پس سیگار را کنار بگذارید. از گاز گرفتن یا جویدن هر چیزی که فشار زیادی به دندان وارد میکند مانند باز کردن در کیسه یا گره طناب با دندان، خودداری کنید. لبه های لمینت کامپوزیتی نازک است و احتمال ترک برداشتن یا لب پر شدن آن بیشتر است.

هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت همه دندانها از جمله دندان کامپوزیت شده را بررسی کند و در صورتی که مشکلی به وجود آمده است، با اقدام به موقع جلوی گسترش آن را بگیرد.

اگر میخواهید دندانهای خود را کامپوزیت کنید به متخصص مجرب و مطمئن مراجعه کنید تا احتمال عوارض کمتر شده و طول عمر آن بیشتر شود.

در مرکز تخصصی دندانپزشکی دکتر گشاده رو، درمانهای تخصصی پروتزهای دندانی از جمله لامینیت و روکش های تمام سرامیک توسط بهترین متخصص پروتز دندان و زیبایی در شمال تهران(الهیه) (دکتر عزیز گشاده رو – متخصص  پروتزهای دندانی و زیبایی  در تهران ،هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و رتبه اول بورد کشور ) با استفاده از بهترین و معتبرترین سیستم های لامینیت و روکش تمام سرامیک دنیا انجام میشود.

مقالات و دانستنیها

تماس با شما – مشاوره رایگان

تیم تخصصی دکتر گشاده رو با شما تماس خواهد گرفت.

نمونه کارها