دندان‌پزشک زیبایی کیست؟

دندان‌پزشک زیبایی کیست؟

pexels cedric fauntleroy 4270361 scaled

دندان‌پزشک زیبایی، یک متخصص دندان‌پزشک ترمیمی است که تخصص او بهبود ظاهری دندان‌ها و لبخند افراد و  ایجاد توازن و زیبایی دندان‌ها  است. این نوع دندانپزشکی، به‌جای تمرکز بر مسائل سلامتی مانند پیشگیری، تشخیص، درمان و ترمیم دندان، بیشتر بر روی بهبود ظاهری دندان‌ها و زیبایی لبخند افراد متمرکز است.

دندان‌پزشک ترمیمی و زیبایی چه تفاوتی باهم دارند؟

دندانپزشکی ترمیمی و دندانپزشکی زیبایی اگرچه هر دو با بهبود ظاهر و کارکرد دهان و دندان‌ها مرتبط هستند اما در حقیقت دو زمینه‌ متفاوت در دندانپزشکی هستند. در ادامه به بررسی تفاوت‌های اصلی این دوشاخه از دندان‌پزشکی می‌پردازیم:

هدف

دندانپزشکی ترمیمی: این تخصص به ترمیم و بازسازی دندان‌ها که به دلیلی چون پوسیدگی، شکستگی یا آسیب‌های دیگر صدمه‌دیده‌اند، اختصاص دارد. هدف این رشته بازیابی کارکرد سالم و مناسب دندان‌ها است.

دندانپزشکی زیبایی: دندانپزشک زیبایی علاوه بر تخصص و دانش علمی درزمینهٔ دندانپزشکی و کمک به بهتر شدن عملکرد دهان و دندان، هنرمندی است که به‌منظور خلق یک لبخند زیبا، متناسب با فرم صورت و دهان و فک هر شخص، تغییراتی را اعمال می­کند.

تمرکز این شاخه از دندان‌پزشکی، بر روی بهبود ظاهر دهان و دندان‌ها است. به‌طور مثال خدماتی چون ونیر، سفید کردن دندان‌ها یا تصحیح شکل و اندازه دندان‌ها در این بخش و شاخه از دندانپزشکی جای می­گیرند.

روش

دندانپزشکی ترمیمی: دندانپزشکی ترمیمی ممکن است از پر کردن دندان، کرون‌ها، پل‌ها، ایمپلنت‌ها و دیگر روش‌های ترمیمی استفاده کند.

دندانپزشکی زیبایی: ونیرها، باندینگ کامپوزیت، سفید کردن دندان‌ها و ارتودنسی از رایج‌ترین شیو­های دندانپزشکی زیبایی است.

مشکلات قابل‌درمان یا اصلاح

دندانپزشکی ترمیمی: به مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان، دندان‌های شکسته یا کشیده شده و یا مشکلات مرتبط با ریشه دندان رسیدگی می­کند.

دندانپزشکی زیبایی: مشکلات ظاهری مانند رنگ نامتناسب دندان‌ها، فاصله‌های بین دندان‌ها، یا دندان‌های نامتقارن را اصلاح می­کند.

درنتیجه دندان‌پزشک زیبایی نه‌تنها به علوم ترمیمی دندان آگاه و واقف است بلکه با گذراندن دوره‌های آموزشی و تحصیلی مربوطه به بهبود عملکرد هر چه‌بهتر دهان و دندان نیز می‌اندیشد و بر زیباسازی دندان‌ها تمرکز دارد. لازم به ذکر است که علیرغم این تفاوت‌ها، بسیاری از دندان‌پزشکان در هر دو زمینه فعالیت دارند، یا ممکن است ترکیبی ازهر دو روش را برای مراجعین خود در نظر بگیرند.

ویدئو نمونه درمان طراحی لبخند زیبا ( دندانپزشکی زیبایی ) دکتر عزیز گشاده رو

خدمات یک دندان‌پزشک زیبایی شامل چه مواردی می­شود؟

ازآنجایی که خدمات دندان‌پزشکان زیبایی عمدتاً بر پایه اصلاح ظاهر دندان‌ها است، خدمات درمانی یک دندان‌پزشک زیبایی شامل  تمامی خدمات و روش­هایی است که منجر به زیبایی و بهبود ظاهری نمای دندان‌ها می‌شود. ناگفته نیست که مجموع خدماتی که درنهایت به  لبخندی زیبا  منجر می­شود در موارد بسیاری بهبود عملکرد دهان و دندان را نیز در پی دارد.

بیشتر بخوانید در مورد:  درمان پیچیده و موفق ایمپلنت

برخی از مهم­ترین خدماتی که دندان‌پزشکان زیبایی ارائه می­دهند به شرح زیر است:

کامپوزیت دندان

مشکلاتی از قبیل رنگ بد دندان، دندان ترک‌خورده و لب­پر شده، ناصافی­های جزئی و فاصله بین‌دندانی از طریق روش کامپوزیت دندان قابل اصلاح هستند. در این روش  متخصص دندانپزشکی زیبایی مواد کامپوزیت دندان را مسقیما روی آن قرار می­دهد و توسط ابزار مختلف و به‌صورت کاملاً ظریف مشابه دندان فرد به آن شکل می‌دهد.

این لایه کامپوزیتی با استفاده از یک اشعه‌ی مخصوص در جای خود سفت و محکم می‌شود و پس از پرداخت توسط متخصص زیبایی دندان  نمایی شیک و جذاب و درعین‌حال طبیعی به دندان­ها می­بخشد.

لمینت دندان

روش دیگری که می­تواند مشکلاتی چون لک، ترک‌خوردگی و ناصافی دندان‌ها را اصلح کند،  لمینت دندان  است. لمینیت نیاز به آماده‌سازی دندان­ها دارد که از طریق تراش جزئی در بخش خارجی دندان­ها انجام می­شود. از سویی دیگر به دلیل این­که برخلاف روش قبلی، روکش‌های لمینت دندان،  به‌صورت اختصاصی برای هر فرد در لابراتوار دندانپزشکی ساخته می‌شود، متخصص زیبایی دندان از دندان‌ها قالب‌گیری می­کند و درنهایت روکش­ آماده‌شده را روی دندان‌های مراجعه‌کننده نصب می­کند.

به لطف پیشرفت علم دندان­پزشکی و با تکیه‌بر روش­های جدید، امروزه خدمات لمینت کم تراش و یا حتی بدون تراش (لومینیرز) در کلینیک درمانی دکتر عزیز گشاده‌رو انجام می‌شود.

بلیچینگ یا سفید کردن دندان

سفید کردن دندان یا بلیچینگ، روشی مؤثر و موقت برای سفید، روشن‌تر کردن و از بین بردن لک دندان‌هاست. در این شیوه، برخلاف روش‌هایی همچون کامپوزیت و لمینت، سایر مشکلات پیشرفته‌تر دندان از بین نمی‌رود و تنها به تغییر رنگ دندان‌ها محدود می­شود.

در این روش دندان‌های مراجعه‌کننده با حفظ شکل و فرم اولیه، روشن‌تر و فاقد لک می‌شوند. لازم به ذکر است در شرایطی که جنس دندان­های فرد به‌صورت ژنتیکی مایل به زرد باشد، بلیچینگ توانایی سفید کردن آن­ها بیشتر ازآنچه در طبیعت آن­ها است را ندارد.

روکش دندان

در این روش برخلاف روش‌های کامپوزیت و لمینت که تنها قسمت بیرونی و ظاهری دندان‌ها را پوشش می­دهد، روکش یا تاج، تمامی دندان، شامل محدوده‌ دورتادور دندان را در برمی‌گیرد. این روش برای افرادی که دارای مشکلات پیچیده و پوسيدگي زیادتر دندان هستند انتخاب مناسبی است زیرا تاج یا روکش از قسمت آسیب‌دیده ی دندان محافظت می­کند، آن‌ها را پوشش می‌دهد و ظاهری کاملاً طبیعی و متناسب با سایر دندان‌ها به آن­ها می­بخشد.

 لیفت لثه یا جراحی افزایش طول تاج

در برخی از افراد بافت لثه، قسمت بالایی دندان‌ها را پوشانده است و خط لثه به شکل ناصاف دیده می­شود که درنهایت منجر به کوتاه یا کج به نشر رسیدن، دندان­ها می­شود. در چنین مواردی متخصص زیبایی دندان با برداشتن مقداری از بافت لثه، به بلندتر و متقارن­تر دیده‌شده دندان‌ها کمک می‌کند. لیفت لثه در بهبود مشکلات مرتبط با عدم تناسب  لثه ازجمله: تحلیل لثه و لبخندهای لثه‌ای (لبخندهایی که قسمت بالای لثه در آن‌ها دیده می‌شود) بسیار مؤثر است.

بیشتر بخوانید در مورد:  آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

 ترمیم یا پر کردن دندان‌ها با ظاهری زیبا

در این روش دندان‌پزشک زیبایی  با استفاده از همان موادی که برای کامپوزیت کردن دندان استفاده می‌کند، حفره‌های خالی دندان را پر می­کند. برخلاف روش­های مرسوم پر کردن دندان با مواد تیره، ترمیم یا پر کردن دندان‌ها با ظاهری زیبا به معنی استفاده از مواد کامپوزیتی و پرسلینی (اینلی و آنلی) است که دقیقاً هم‌رنگ دندان‌های طبیعی خود فرد است.

نمونه درمان های دکتر عزیز گشاده رو

laminate seramiki

 

G1

 

20واحد لمینیت سرامیکی و لیفت لثه 1

 

معیارهای انتخاب بهترین دندان‌پزشک زیبایی چیست؟

برای رفع مشکلات مربوط به زیبایی و ظاهر دندان‌ها، اصلاح و بهبود لبخند  و همچنین طراحی یک لبخند زیبا، افراد معمولاً به دنبال بهترین متخصص زیبایی دندان هستند. نکاتی که در ادامه با آن آشنا خواهید شد، می­تواند در فرایند انتخاب دندان‌پزشک متخصص زیبایی شایسته، به شما کمک کند.

تحصیلات آکادمیک، دانش علمی پیشرفته و به‌روز

یک دندان‌پزشک متخصص زیبایی علاوه بر تحصیلات، تخصص و تبحر کاری، می‌بایست دانش خود را همراه و پا به‌پای پیشرفت علم جهانی به‌روز کند، از جدید­ترین و  پیشرفته‌ترین تکنیک‌ها و دانش روز آگاهی داشته باشد و این علم و دانش آپدیت شده در جهت بهبود روند درمان و ارائه خدمات زیبایی دندان به کار گیرد.

بهره­گیری از برترین فنّاوری، تجهیزات و متریال روز دنیا
استفاده از برترین تکنولوژی، تجهیزات و متریال‌های روز دنیا درزمینهٔ دندانپزشکی نه‌تنها بر کیفیت خدمات ارائه‌شده اثر می‌گذارد، بلکه ازنظر بسیاری از بیماران، نشان‌دهنده تعهد و تخصص یک دندان‌پزشک زیبایی نیز است.

استفاده از تکنولوژی‌ها و تجهیزات پیشرفته می‌تواند به افزایش دقت در تشخیص و درمان کمک کند و بسیاری از خدمات را با کمترین درد و آسیب به بیمار ارائه کند. از سویی دیگر استفاده از متریال باکیفیت و پیشرفته می‌تواند باعث شود که نتایج درمان طول عمر طولانی‌تر داشته باشد.

سابقه کاری و ارائه نمونه­ کار حرفه ای

سابقه‌ کاری و ارائه‌ نمونه کار حرفه‌ای یکی از عوامل مهمی است که می‌تواند به تصمیم‌گیری بیماران در انتخاب یک دندان‌پزشک متخصص زیبایی  کمک کند. به‌ویژه در حوزه‌هایی از دندانپزشکی که به زیبایی و آرایش دندان مرتبط است، مانند ارتودنسی، لمینت و کامپوزیت و غیره، می‌تواند به جذب بیماران جدید کمک کند. از سویی دیگر در یک جو رقابتی، نتایج زیبا و حرفه‌ای می‌تواند یک دندان‌پزشک زیبایی را از دیگران متمایز کند.

برخورد مناسب و حرفه‌ای با بیماران
برخورد مناسب و حرفه‌ای با بیماران یکی از عوامل اساسی است که می‌تواند تصمیم یک فرد برای انتخاب یا توصیه یک دندان‌پزشک زیبایی را تحت تأثیر قرار دهد. نحوه ارتباط یک دندان‌پزشک زیبایی با بیماران و حس مسئولیت وی نسبت به آن‌ها می‌تواند تجربه درمانی را مثبت یا منفی کند. بیمارانی که از برخورد حرفه‌ای و دوستانه دندان‌پزشک خود راضی هستند، احتمالاً وی را به دیگران توصیه می‌کنند. این موضوع به افزایش مشتریان و موفقیت بیشتر کلینیک او نیز کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید در مورد:  طراحی دیجیتالی لبخند مرحله به مرحله

تعهد و مسئولیت‌پذیری

تعهد و مسئولیت‌پذیر بودن ویژگی‌های اساسی هستند که در هر حرفه‌ای، ازجمله دندانپزشکی، ارزش بسیار بالایی دارند. این ویژگی‌ها می‌توانند تأثیر زیادی بر تجربه بیماران و نظر آن‌ها در مورد یک متخصص زیبایی دندان  داشته باشد. مراجعین به یک متخصص زیبایی دندان  که متعهد و مسئولیت‌پذیر است، بیشتر اعتماد دارند و می­توانند اطمینان حاصل می‌کنند که دندان‌پزشک بهترین مراقبت‌ها را برای آن‌ها انجام می‌دهد.

دقت و صرف زمان متناسب با نیاز مراجع

تعهد و دقت یک دندان‌پزشک در هر مرحله از درمان می‌تواند به افزایش کیفیت نهایی کار و رضایت بیماران منجر شود. دقت و صرف زمان مناسب به‌خصوص در حین خدماتی چون لمینیت، کامپوزیت و مواردی که مربوط به زیبایی افراد می­شود، می‌تواند از بروز مشکلات و عوارض بعدی در آنها جلوگیری کند. از سویی دیگر: صرف زمان مناسب برای توضیح و مشاوره به بیمار و راهنمایی در مورد مراحل کار، به تقویت رابطه بین دندان‌پزشک و بیمار کمک می‌کند.

دریافت تعرفه متناسب با کیفیت کار

شکی نیست که تعرفه یا هزینه‌ی خدمات یک عامل مهم در انتخاب دندان‌پزشک، به‌ویژه درزمینهٔ دندانپزشکی زیبایی، است. البته باید توجه داشت که هزینه به‌تنهایی نباید معیار تصمیم‌گیری باشد، اما وقتی به کیفیت کار مرتبط می‌شود، اهمیت خاصی پیدا می‌کند. بسیاری از مردم به دنبال خدمات باکیفیتی هستند که متناسب با مبلغی که پرداخت می‌کنند، ارائه شود. یک دندان‌پزشک زیبایی که خدمات باکیفیتی با قیمت منصفانه ارائه دهد، منجر به ایجاد تصویر مثبتی از دندان‌پزشک کمک می‌کند و او را به‌عنوان یک فرد متعهد و مسئولیت‌پذیر نشان می‌دهد.

مرکز تخصصی زیبایی دکتر عزیز گشاده‌رو

photo 2023 07 22 16 19 17

در مرکز تخصصی زیبایی دکتر عزیز گشاده‌رو خدمات درمانی تخصصی زیبایی و ترمیمی دندان با استفاده از انواع برندهای کامپوزیت (IPS)، لمینت، لمینت کم تراش و لمینت بدون تراش (لومینیرز)، بلیچینگ و … با بهره‌برداری از مواد درجه‌یک، کیفیتی عالی و با ضمانت حسن انجام کار خدمت مراجعه‌کنندگان عزیز ارائه می‌شود.

دکتر عزیز گشاده‌رو، دارای رتبه اول بورد تخصصی کشور در بخش عملی و کتبی، متخصص ایمپلنت، پروتزهای دندانی و استاد دانشگاه شهید بهشتی (بهترین دانشکده دندانپزشکی ایران) هستند.

در مرکز تخصصی زیبایی دکتر عزیز گشاده‌رو بهترین مواد دارای برترین برندهای دنیا مورداستفاده قرار می‌گیرد و درمان در سریع‌ترین زمان ممکن و بدون کوچک‌ترین درد یا خونریزی انجام می‌شود.

‏با توجه به رزومه و سابقه کاری و علمی دکتر عزیز گشاده رو که سابقه بیش از ۲۰۰۰۰ درمان موفق ایمپلنت را دارند، به جرات میتوان ایشان را بهترین متخصص ایمپلنت تهران نامید.

 

مقالات و دانستنیها

تماس با شما – مشاوره رایگان

تیم تخصصی دکتر گشاده رو با شما تماس خواهد گرفت.

نمونه کارها